Sa oled siin

Kas Soome majanduskriisi põhjustab ühisraha?

  • 5-eurone. Allikas: "New finnish 2013 5 euro" by European Central Bank - Own work. Licensed under ECB decisions ECB/2003/4 and ECB/2003/5 via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:New_finnish_2013_5_euro.png#/media/File:New_finnish_2013_5_euro.png

Soome on hoolimata kõrgetest kohtadest majandusvabaduse ja konkurentsivõime edetabelites endiselt kriisis, paljude arvates lahendaks probleemid eurotsoonist väljumine.

 

Hoolimata sellest, et erinevalt näiteks Kreekast ei saa Soomet kuidagi süüdistada korruptsioonis või raharaiskamises, on riik endiselt 6% vaesem võrreldes kriisieelse tipptasemega, kirjutab Ambrose Evans-Pritchard Telegraphis. Pritchardi arvates on Soome näide viimane kirstunael väitele, et euro töötab, kui riigid järgivad karme kasinusreegleid. Seda väidet armastavad propageerida sakslased, eriti rahandusminister Schäuble.

 

Pritchardi arvates on probleem selles, et euroala reeglid ei luba Soomel teha rahanduspoliitilisi otsuseid, mis võimaldaksid majandust stimuleerida. Ta toob võrdluseks Rootsi, kes euroalas pole ja on Soomest oluliselt paremini kriisist taastunud.

 

Soomes kogubki tuure eurovastane liikumine, mida juhib Europarlamendi saadik Paavo Väyrynen. Tema sõnul suruti ebapopulaarne euroga liitumine Soomes läbi Vene ohuga hirmutades. Väyryneni kogutud 50 tuhat allkirja sunnivad Soome parlamenti järgmisel aastal nö Fixiti ehk Soome eurost lahkumise üle istungeid pidama.

 

Märksõnad: 
Majandus
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar