Sa oled siin

Kipsi kulukas transportimine suunab tootjate pilgu mujale

  • Kipsikaevandus: Foto: Wikimedia Commons

Eestis ei leidu maavarana kipsi, mistõttu siinsed ehitusmaterjalide tootjad peavad seda kõrge hinnaga importima või mõtlema välja viise, kuidas seda mõne muu materjaliga asendada.
 
Ehitusmaterjale tootva Henkel Balti OÜ Tartu kuivsegude tehase tehnoloogi Marko Läti sõnul on ettevõte loobunud kipsi kasutamisest toodetes põhikomponendina. Seda peamiselt seetõttu, et materjali vedamine Poolast Eestisse on nende jaoks liiga kulukas, selgitas Lätt. Ta lisas, et ühe tonni kipsi transportimise hind ühe kilomeetri kohta on ligikaudu üks euro. Kui Tartu tehas kasutaks kipsipõhiseid ained, kuluks neid umbes paarsada tonni kuus, ütles Lätt.
 
Läti sõnul kipsi puudumise tõttu midagi tootmata ei jää. „Kui on vaja teha materjali, mis sisaldaks kipsi, siis peab leidma alternatiivse lahenduse mõne teise tooraine või lähenemise baasil.“
 
Kips on toormaterjalina kasutusel Henkeli välismaistes tehastes, selgitas Lätt. Seda näiteks Saksamaal, Rumeenias, Bulgaarias ja Ungaris, täpsustas ta.
 
Kuivsegusid tootva Optimixi direktor Ain Inno rääkis, et ka nemad ei kasuta kuivsegude valmistamisel kipsi. Inno sõnul ongi kõik toodanguretseptid koostatud selliselt, et kipsi poleks vaja kasutada.
 
Samuti ehitusmaterjale tootva Aeroc Jämera AS-i tehase direktori Karmo Kapstasi sõnul kasutab tehas paljudes ehitusmaterjalides kipsi. Kapstas nõustus, et suure transpordikulu tõttu mõtlevad osad ehitussegude tootjad välja viise, kuidas kipsi asendada.
 
Kapstas selgitas, et nende tehas kasutab looduslikku kipsi, mida ostetakse Kunda Nordic tsemenditehasest, kes toob seda Eestisse Hispaaniast. 
 
Tallinna Tehnikaülikooli ehitusmaterjalide õppetooli õppejõud Tanel Tuisk rääkis, et Eestis ei toodeta kipsi ning tema ei näe sellel ka tulevikku. „Kui raha palju, siis sellise rumalusega võiks tegeleda küll,“ ütles Tuisk.
 
Tuisk rääkis, et kipsi kaevandatakse karjäärides, millest Eestile lähim asub Riias. Seega peaks esmalt tooma toormaterjali Riiast Eestisse, misjärel peaks hakkama seda Eestis edasi töötlema, selgitas Tuisk. Reeglina paikneb aga tootmisettevõte kohe karjääri vahetus lähetuses, lisas ta.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Lauri Habakuk

Lisa kommentaar