Kodutud eelistavad elada lageda taeva all

Tartu linnal on piisavalt pinda, et majutada kõik kodutud, ometi  seisab sotsiaalmaja tihti pooltühjana.

Tartu linnavalitsuse sotsiaaltöö juhataja Inge Kool rääkis, et Tartu linna varjupaik mahutab 70 inimest, kuid keskmiselt peatub seal 40 inimese ringis. "Kindlasti on talvel maja rohkem täis kui suvel, sest külma eest on vaja peitu pugeda," sõnas ta.

Siiski leidub Tartus neid kodutuid, kes ei kipu talvelgi sotsiaalkodus ööbima vaid otsivad magamiskohta mahajäetud majades.

Põlva politseijaoskonna juht Helmer Hallik ütles, et politsei töö üks osa on kodututel silma peal hoida. "Oluline on jälgida, et kodutute elu ja tervis ohus ei oleks," sedastas Hallik. Ta nentis, et külmad talved on sotsiaalkodus mitte viibivatele kodututele eluohtlikud. Hallik sõnas teise probleemina seda, et hulkujad satuvad sageli vägivalla ohvriks, mida ei tohi korrakaitse lubada.

Reegleid rikkunud visatakse välja

Kool sõnas, et mõned kodutud soovivad vabalt elada, aga sotsiaalkodus on kindlad reeglid, millest tuleb kinni pidada. Tema sõnul on põhiliseks probleemiks alkohol, mida asutuses ei tolereerita. "Üldjuhul ei saadeta kodutuid sotsiaalmajast välja, kuid sedagi on ette tulnud," ütles ta.

Lubja 7 sotsiaalkodu kõrval elav noormees Mark Harald Männik rääkis, et näeb pidevalt, kuidas joodikuid majast välja visatakse. Tema sõnul liiguvad alkoholi joobes asukad seejärel ümberasuvate majade ja korterite juurde ning üritavad katusealust leida.

"Üks kord tulin koolist ja ei saanud korterisse sisse, sest ukse ees trepil istusid kolm haisvat härrasmeest," lausus Männik.

Kool rääkis, et sotsiaaltöötajad püüavad kõiki majas elavaid inimesi aidata, kuid abi tahavad vähesed.

"Mõned inimesed suudavad sotsiaaltöötajate toel ennast normaalsesse ellu tagasi lülitada, teised jäävad elu lõpuni sotsiaalkodus käima," nentis ta.

Hallik ütles, et politsei teeb sotsiaaltöötajatega tihedat koostööd, mille eesmärgiks on just mitte sotsiaalkodudes elavate kodutute tihe kontroll ja nende aitamine. "Politsei saab aru, et mõned isikud üritavad lihtsalt sooja kartserisse pääseda ja teevad selle nimel kõike," sõnas Hallik.

Aleksander Pihlak