Kodutute varjupaiga elanikud kurdavad sisekorra üle

• Tartu linna asutus Varjupaik. Allikas: Google Maps.

Tartu linna sotsiaalhoolekandeasutuse Varjupaik elanike sõnul on asutusel mitmeid puudujääke ning nad võrdlevad oma ajutist elukohta vanglaga.

Aadressil Lubja 7 asuva varjupaiga kahel esimesel korrusel on ees trellid. Sealse elaniku Toomas Joroneni sõnul on keldris tühjad ruumid, kuhu viiakse magama inimesed, kelle joove ületab 0,4 promilli. Ta nimetab keldris asuvaid ruume „euroruumideks“.

Teine varjupaiga elanik Margus Kaaviste kinnitas seda ning lisas, et inimesed peavad keldris magama põrandal, kuna mingit mööblit seal ei ole.

Püsielanikud ei varasta

Joroneni ja Kaaviste sõnul on varjupaigal ka sisekorraeeskiri. Näiteks ei tohi teiste elanike tagant varastada ega asutuse vara lõhkuda. Kaaviste ütles, et seda tehakse ikkagi, kuid ainult üheks päevaks toodud elanike poolt.

Kaaviste kirjeldas, kuidas isegi külmkapile pandud lukk ei takistanud pahatahtlikke isikuid toitu varastamast. Joronen rääkis, et eeskirjade järgi ei lasta peale kella 23 enam elanikke sisse. Tema sõnul sõltub see valvurite tujust ning mõnikord saab ka hiljem majja.

Külmaga ukse taha ei jää

Tartu linna asutuse Varjupaik juhataja Viktor Karhu rääkis, et kui inimese joove on üle kahe promilli, siis ei lasta seda inimest sisse. Sel juhul kutsuvad varjupaiga töötajad politsei, kes joobes isiku kainestusmajja viib. Külmade ilmadega ei jäeta tema sõnul aga kedagi ukse taha.

Karhu ütles, et kella 23 piirang on selleks, et ei häiritaks magavate inimeste öörahu. Tema sõnul tekitab inimeste sisselaskmine öösel palju lärmi, kuid erandkorras lastakse inimene sisse ka hiljem, kui soovijal on hädaolukord.

Voodid puuduvad hügieeni eesmärgil

Tartu linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna sotsiaaltööteenistuse juhataja Inge Kool ütles, et „euroruume“  nimetatakse niiviisi põranda sees oleva elektroonilise soojustuse järgi. Tema sõnul magavad joobes isikud "europõrandal" seetõttu, et seda on hommikul lihtsam pesta.

„Seal juhtub nii mõndagi“ ütles Kool.

Trellide kohta ütles Karhu, et need on varjupaigal selleks, et võõrad inimesed ei saaks sel ajal, kui valvur on kusagil mujal, akende kaudu sisse ronida ja midagi varastada.

Greta Külvet