Sa oled siin

Koolid ja noortekeskused panid noored lisaraha saamiseks tanki

  • Illustratiivne pilt noorsootööga seonduvast projektiesitlusest. Foto: Stefanchekrk/Wikimedia Commons

Teisipäeval toimunud konkursi „Ettevõtlik noor“ eesmärgiks oli tunnustada viimase aasta tublimaid noortealgatusi, kuid pea pooled konkursil osalenud projektidest olid koolide ja noortekeskuste töötajate ideed, mida noored esitlema saadeti. 
 
Tartu Ärinõuandla poolt valitud kolmeliikmeline žürii kuulas 6. oktoobril Tartu Ahhaa keskuses kolmeteistkümne konkursil osalenud noorteprojekti meeskonna esitlust. Igal tiimil oli kolm minutit, et oma projekti žüriile tutvustada ning võita 150-eurone auhinnaraha. Konkursile sai esitada 2014/2015 õppeaastal ellu viidud projekte.
 
Žürii liige, Tartu linna noorsooteenistuse peaspetsialist Kristiina Valk ütles, et konkursi eesmärgiks ei ole autasustada täiskasvanute algatatud suurepärast projekti, milles noored osalesid, vaid tunnustada noorte enda ideid. Näiteks osales konkursil projekt, mida Valk kohtas samal konkursil ka eelmisel aastal ning mida kool igal aastal samal kujul korraldab.
 

„Küsisime žüriiliikmetega esitlejatelt, et kas nad tunnevad, et olid projekti algatajad ja elluviijad ning noored ise ütlesid, et ainult osalejad,“ tõi välja žürii liige Kristiina Valk. 

 
Teist aastat konkursi esitluste ajal publikus viibinud Anne Noortekeskuse noorsootöö spetsialist Egle Saarepere ütles, et pole raske vahet teha, kas idee on noorte poolt välja mõeldud ja ellu kutsutud või on selle taga täiskasvanud.
 

„Kui publikust keegi esitluse ajal noori pidevalt kõva häälega parandab, siis on selge, et noored on lihtsalt tanki pandud,“ ütles Anne Noortekeskuse noorsootöö spetsialist Egle Saarepere. 

 
Tartu Ärinõuandla projektijuhi Janeli Virnase sõnul oli konkursi eesmärgiks ärgitada noorte ettevõtlikku vaimu ja toetada nende heade mõtete eluviimist. Selles, et paljud projektid noorte enda idee polnud, Virnas probleemi ei näinud. „Üks võidutöö projektidest oli näiteks MTÜ Tartu Maarja Tugikeskuse projekt, mille puhul ei olegi võimalik, et erivajadustega noored projekti ise läbi viivad,“ ütles ta. Virnas ütles, et tegelikult on konkursil kõige olulisem siiski noorte osalus, aga tõdes, et võib-olla ei osatud seda seekord konkursi reeglites piisavalt hästi välja tuua. 
 
 „Ettevõtliku noore“ konkurss on toimunud alates 2011. aastast. Kokku sai sel aastal 150-eurose auhinnaraha 7 projekti. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar