Koolisööklas tuleb taimetoidu eest maksta lisa

Kaheksa Tartu kooli õpilased saavad lõunal süüa taimetoitu, kuid Tartu waldorfgümnaasiumis ja Miina Härma gümnaasiumis tuleb taimetoidu eest maksta rohkem kui tavalise koolilõuna eest.

Tartu waldorfgümnaasiumis tuleb lapsevanematel koolilõuna eest maksta algklassides 50 senti, alates 5. klassist 90 senti ja gümnaasiumis 1,28 eurot päevas. Alates sellest õppeaastast tuleb taimetoidu eest maksta 30 senti lisaks.

Waldorfgümnaasiumi söökla juhataja Ljudmila Sekajeva sõnul on taimetoit kallim, sest selles kasutatakse taimset piima ja vahukoort. „Minu eesmärk on see, et lapsed ei saaks näidata, et näe, sinul on kissell ilma vahukooreta, aga minul on vahukoorega,“ ütles Sekajeva. „Sellist asja ei saa, meil on kõigil lastel vahukoorega, aga üks on taimne ja teine on tavaline.“

Tavalise koolilõuna eest tuleb Miina Härma gümnaasiumi algklassiõpilaste vanematel ühe portsjoni eest maksta 20 senti, alates 5. klassist 46 senti ning gümnaasiumis 58 senti. Lihavaba toidu eest tuleb põhikooliõpilaste vanematel maksta 60 senti ja gümnasistide vanematel 72 senti.

Miina Härma gümnaasiumis toitlustava P. Dussmann Eesti OÜ Lõuna-Eesti toitlustusjuhi Auli Vilepi sõnul on koolilõuna hinnad paika pandud Tartu linnavalitsusega sõlmitud lepingus. Vilep ütles, et kallim hind annab firmale võimaluse pakkuda võimalikult täisväärtuslikku taimetoitu.

Tuleva aasta 1. jaanuarist tõstab riik koolitoidu toetuse 78 sendilt 1 eurole. Vilep ütles, et ta arvab, et kui riigi toetus suureneb, hakkavad lihavaba ja tavaline koolilõuna maksma ühepalju.

Teistes Tartu koolides on taimetoit ja tavaline koolilõuna sama hinnaga. Hugo Treffneri gümnaasiumis toitlustab Toidutorn AS, mille juhataja Jaanus Pullese sõnul tõi nende firma taimetoidu idee koolisööklatesse kuus-seitse aastat tagasi. Pulles ütles, et toona polnud neil ettekujutust, kui suur tooraine hinnaerinevus on ning nad hakkasid erimenüü eest küsima tavatoiduga võrdset hinda. Pullese sõnul teab ta nüüd, et erimenüü valmistamine on tegelikult kallim, kuid hind on tavatoiduga samaks jäänud traditsiooni jõul.

Taimetoitlased Annaliis Täheväli, kes õpib Tartu Jaan Poska gümnaasiumis, ja Eliisa Raal, kes õpib Tartu Tamme gümnaasiumis, ütlesid, et nende arvates peaksid taimetoit ja tavaline koolilõuna maksma ühepalju. „Ma pole menüüs midagi nii erilist näinud, mille eest võiks rohkem raha küsida,“ lisas Täheväli.

Waldorfgümnaasiumi söökla juhataja Sekajeva sõnul sööb nende koolis taimetoitu umbes 50 ja tavatoitu 300 õpilast. Miina Härma gümnaasiumis on toitlustusjuhi Vilepi sõnul lihavaba toidu valinud 38 ja tavalise koolilõuna 628 õpilast. Hugo Treffneri gümnaasiumi koolisöökla peakokk Heli Põder ütles, et nende koolis sööb taimetoitu 83 ja tavatoitu 183 õpilast.