Sa oled siin

Kuidas kaitsta sularahaautomaate varguste eest?

  • Mardikas. Pilt on illustreeriv.

Šveitsi teadlased pakuvad välja uue nutika idee, mille nad on saanud putukatelt, vahendas Vikerraadio. Kui kurjakavatseja rahaautomaati kahjustab, käib kõva plahvatus. Samamoodi kaitseb end vaenlaste eest Kesk-Euroopas üsna laialt levinud mardikas - paugujooksik. Jooksik on umbes sentimeetripikkune ja esmapilgul ohutu, aga ohu korral pritsib ta plõksuva ohu korral välja kanget vedelikku hüdrokinooni ja vesinikperroksiidi segu, mis õhus plahvatab.

Plahvatus võib tappa sipelga, aga ära hirmutada konnagi. Wendelin Stark ja tema kolleegid Zürichi tehnikaülikoolist TTH on konstrueerinud mitmekihilise kile, mis samas põhimõttest lähtudes pritsib katkimineku korral välja plahvatavat segu. Kile katki tegija saab kuuma vaha näkku. Sellist keemiakaitset võib peale rahaautomaatide turvamise kasutada ka mitmesuguste muude seadmete ja esmete kaitseks vandalismi eest.
 
Põhimõtteliselt igal pool, kus on asju, mida ei tohiks puutuda. Kas või näiteks puutüvesid võib nõnda kaitsta näksimata loomakeste eest. Kile sees on väikesed kambrikesed, milles on kahte erisugust vedelikku. Kui kile katki läheb, siis saavad vedelikud kokku ja toimub reaktsioon, mis väljendubki paugus ja plahvatuses.

Märksõnad: 
Teaduslik ja hariv
Toimetaja: 
Karel Vähi