"Kui kutseline maakler käru keerab, ähvardab teda tunnistusest ilmajäämine."

Kutse omandamine päästab maaklerite maine

• Annelinnas asub palju kortermaju. Allikas: Maasaak/Wikimedia Commons

Tartu kinnisvaramaakleritest on vaid viiendikul ehk 32 inimesel teenuse taset tõendav tunnistus. Ülejäänud ametivendade tööd ei saa keegi kontrollida, sest Eesti seadused seda ei reguleeri.

Eesti kinnisvarafirmade liidu tegevdirektori Tõnis Rüüteli sõnul on kutse puudumine loonud ühiskonnale maaklerist pildi kui laisast ja ebaausast töötajast. Rüütel võrdles maakleritööd advokaadi või arsti elukutsega, kus on mõeldamatu kutsetunnistuseta töötada. „Peame inimest enda eest kaitsma. Kutse annab kindluse, et maakleriteenuse nime all saab klient õiget asja,“ rääkis Rüütel.

Eesti kinnisvaramaaklerite koja Lõuna regiooni juhatuse liige ja kinnisvarabüroo Uus Maa maakler Kristi Väljaots ütles, et kutselisi maaklereid on vähe, sest tunnistust on raske saada. See nõuab vähemalt kaheaastast maakleritöö kogemust ja põhjalikke teadmisi nõudva eksami läbimist.

„Eelmisel korral püüdis kutset saada 17 maaklerit, kellest ligi kolmandik ebaõnnestus,“ rääkis Väljaots mullu toimunud eksamist. Ta lisas, et mõned teadmishimulised inimesed osalevad koolitusel, aga eksamit ei tahagi teha.

Rüüteli hinnangul tõstaks kutsega maaklerite arvu riikliku kontrollimehhanismi loomine. „Kui tähtsustada kutset ja muuta see kohustuslikuks, paraneb ka olukord,“ ütles Rüütel.

Väljaots rääkis, et kutsestandardi omandanud maakleri eelis on tema juriidiline korrektsus ja tööeetika, mis lähtub heade tavade koodeksist. „Kui kutseline maakler käru keerab, ähvardab teda tunnistusest ilmajäämine,“ lausus Väljaots. Tema jutu järgi on kliendile oluline kindlustunne, mida kutseta maakleri puhul ei ole.

Tänavu kevadel kinnisvaramaaklerite hariduse ja teenuse kvaliteedi seost uurinud Eesti Maaülikooli tudeng Karmen Villemson kirjutas oma bakalaureusetöös, et kinnisvaramaaklerite taset reguleeriva seaduse loomine aitab tõsta ka maaklerite mainet.

Kinnisvaramaakleri kutsetunnistuse saab, kui läbida neljatunnine kirjalik eksam, kus komisjon kontrollib eksaminandi õigus-, majandus- ja turundusteadmisi. Lisaks tuleb kutsestandardi taotlejal lahendada juhtum ja rääkida oma töökogemusest. Eksami sooritamine maksab 50 eurot ning saadud tunnistus kehtib viis aastat. Eksamile eelneva koolituse hind jääb olenevalt ainetundide mahust 250 kuni 1200 euro vahele.

Eesti
Triin Ärm