Järeltulijate ja vanemate suhted võivad olla halvad ning lapsed ei hooligi, mis nende vanematest on saanud.
Alo Rebane, Elva linna sotsiaalosakonna juhataja

Sa oled siin

Lapsed jätavad eakad vanemad unarusse

  • Pahatihti jätavad järeltulijad vanuri omavalitsuse hoolde. Foto: freeimages.com

Eakate eest hoolitsemine on Eestis laste kohustus, kuid tihtipeale jäetakse see omavalitsuse õlule.

Peegel uuris seda probleemi Elva näitel. Sealse linnavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Alo Rebase sõnul on järeltulijate hoolimatus Elvas igati päevakajaline. „Järeltulijate ja vanemate suhted võivad olla halvad ning lapsed ei hooligi, mis nende vanematest on saanud,” rääkis Rebane. Mõnel juhul on vanem kirjutanud maja või korteri lapse nimele ning jäänud ise peavarjuta.

Hätta jäänud vanureid aitab Elva linn tagades elukoha korteris või hooldekodus. Kuna odavaima hooldekodu tasu on 550 eurot kuus, ent pension  keskmiselt 350 eurot, maksab puudu jäävad 200 eurot linn. Sealjuures ei jää aga pensionäri tasku midagi. Praegu kompenseerib Elva osa hooldekodu tasust umbes kahekümnele eakale.

Linnavalitsuse hoolekandespetsialisti Eva Kuslapi sõnul on viimasel ajal üha sagedasem probleem, et lapsed kolivad välismaale ning vanemad jäävad Eestisse. Ametnike kogemus näitab, et tihti ei julge abi vajavad vanemad oma lapsi tüüdata ega nende peale kaevata. Kui nad ei teavita olukorrast ka sotsiaalosakonda, on keeruline hättasattunuid aidata.

Üksi jäänud vanuritele on toeks linna sotsiaaltöötajad, kes käivad paar korda nädalas kodus abistamas, arsti juurde viimas või apteegist ravimeid toomas. Praegu on Elva kahe sotsiaaltöötaja hoole all  kokku 14 eakat. Talve saabudes abivajajate arv tavaliselt tõuseb.
 

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Tarmo Tüür

Lisa kommentaar