Lasteaednikel puudub ettevalmistus pagulaslaste õpetamiseks

• Lasteaialapsed. Allikas:By Emran Kassim from Nagoya, Aichi, Japan (Parent's day at Eirfan's Kindergarten) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Eesti lasteaiaõpetajad on mures, kuna nad ei ole järgmisel aastal saabuvate pagulaslaste vastuvõtmiseks seni läbinud ühtegi koolitust.

Lasteaednikud soovivad koolitust

Paljud Eesti kooliõpetajad on pagulaslaste õpetamiseks juba juhiseid saanud, kuid lasteaednikele ei ole riik pakkunud mingit ettevalmistust.

Eesti Lasteaednike Liidu juhatuse esinaine Liili Pille ütles, et praegu saavad lasteaiaõpetajad tugineda ainult muukeelse lapse õpetamise juhistele, kuid vaja oleks ka eraldi ettevalmistust pagulaslastega toimetulekuks. Tema sõnul käib muukeelseid ja teisest kultuuriruumist pärit lapsi Eesti lasteaedades praegugi, kuid sõjapiirkondadest pärit pagulaslaste puhul on oluliseks erinevuseks nende traumeerivad läbielamised. „Meil oleks kindlasti lisakoolitust tarvis,“ sõnas Pille.

Ministeerium probleemi ei näe

Haridus- ja teadusministeerium seda seisukohta ei jaga. Ministeeriumi üldharidusosakonna peaspetsialist Kersti Kivirüüt ütles, et pagulaslaps on lasteaia jaoks nagu iga teine laps. Keelebarjääri ületamiseks saavad lasteaiad tema sõnul abi SA Innove keelekümbluskeskuselt. Traumeeritud lapse aitamiseks võivad lasteaiad pöörduda psühholoogi poole, nii nagu teistegi lisatuge vajavate laste puhul. Kui pagulaslapsel on seljataga rasked üleelamised, võivad Kivirüüda sõnutsi abiks olla ka mängud eakaaslastega. Ministeerium ei pea oluliseks lasteaednikke pagulaslaste osas eraldi koolitada.

Eksperdid näevad vajadust ettevalmistuse järele

Lastepsühholoog Angela Jakobson on aga samuti seisukohal, et lasteaiaõpetajad peaksid saama eraldi ettevalmistuse pagulaslastega tegelemiseks. Tema sõnade järgi on probleem ka mõnede lasteaednike suhtumises. „Mul on kogemus, kui kuulsin kahte lasteaiaõpetajat rääkimas, et nemad küll nende pagulaslaste nimesid ära ei õpi ja hääldama ei hakka,“ rääkis Jakobson. „Hästi palju on vääruskumusi ja see tekitab põhjendamatut hirmu ja tõrjumist,“ lisas ta.

MTÜ Eesti Pagulasabi juhi Eero Jansoni sõnul on kokkupuude lasteaedadega seni olnud üsna napp. Siiski ütles ka tema, et ettevalmistust peaksid lasteaiaõpetajad saama. Janson sõnas, et praegu keskenduvad nii tugiisikud kui ministeerium eelkõige koolides ettevalmistuste tegemisele, sest koolikohustus kehtib kõigile lastele. „Kuna lasteaed on vabatahtlik, siis see ei ole olnud nii põletav teema. Üks vanematest saab lastega ka kodus olla, kui sobilikku lasteaeda ei leita,“ lausus Janson.

Eesti
Jaanus Vogelberg