„Ei oska öelda, miks riik omavalitsust ei usalda."
Tartu linnavalituse maakorraldaja Riina Jaani 

Sa oled siin

Linn ootab riigilt mõistvat suhtumist

  • Oa ja Meloni piirkond. Allikas: Kuvatõmmis aadressilt googlemaps.com

Tartu linn tahab jätkuvalt osta riigilt Oa ja Meloni tänava kinnistuid, kuid linna ja riigi selleteemalised kõnelused jooksevad juba kaheksandat aastat luhta.
 
Eelmisel (üle-eelmisel – toim.) nädalal kirjutas Tartu abilinnapea Jarno Laur taaskord alla kirjale, mis palub riigil võõrandada linnale munitsipaalmaad. Nii nagu on kirjas linnavalitsuse 2010. aasta novembris esitatud taotluses, tahab linn osta riigilt munitsipaalomandisse kinnistud aadressil Oa tänav 25, 27, 29 ning Meloni 31 ja 33.
 
Linnavalituse maakorraldaja Riina Jaani sõnul soovis linn maksta 60 hektari maa eest 65 protsenti selle turuhinnast. Maa-ala tahtis linn soetada, et parandada sealseid elutingimusi: ehitada välja transpordisüsteem, tegelda haljastusega, arendada kanalisatsioonisüsteemi ning parandada valgustust.  
 
Ostusoovi tõttu palusid nii keskkonna- kui ka majandusministeerium linnalt nende kinnistute täpsemaid andmeid. Näiteks päris riik, kui palju on Tartu linnal munitsipaalmaad.
 
Jaani rääkis, et nii täpset infot linnal ei ole, sest selliseid andmeid on keeruline saada ning see võtab kaua aega. Praegu teab Tartu linnavalitsus maatükkide, näiteks tänavate, haljasalade või koolide, üldiseid suurusi, mitte konkreetseid mõõtmeid.
 
Eelmisel aastal moodustas munitsipaalmaa linna üldpindalast 38 protsenti. See aga ei anna tõest pilti, kui suur ala sellest kuulub elamuhoonetele. Seega ei oska linn ministeeriumi küsimusele vastata.
 
Jaani ütles, et riik on müünud samasse piirkonda jäävaid maa-alasid eraisikutele. „Ei oska öelda, miks riik omavalitsust ei usalda,“ lisas ta.
 
Maa-ameti pressiesindaja Agnes Jürgensi sõnul ei tugine riigi otsused usaldusel või emotsioonidel. „Iga juhtumit vaatleme eraldi ning lisaandmete küsimine on tavaline,“ rääkis Jürgens. Ta sõnas, et riigil võtab otsuse langetamine veel aega.
 
Kui linnavalitsusel õnnestub soovitud maa-ala ära osta, lähtub linn selle kasutamisel TTÜ Tartu kolledži õppejõu Mart Hiobi 2004. aastal koostatud Kartuli, Oa ja Kauna piirkonna detailplaneeringust.
 
Kuigi planeering on kümme aastat vana, ei ole Hiobi sõnul mõtet seda muuta. Tema hinnangul leidub nii uutele kui ka vanadele plaanidele alati pooldajaid ja vastaseid ning kõigile ei saa meele järele olla. „Detailplaneeringu tegemine on liiga suur töö, keegi ei hakka seda ringi tegema, et lihtsalt aastanumbrit muuta,“ ütles Hiob. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Triin Ärm

Lisa kommentaar