Linnupeleti ajas tiivulised kesklinnast äärelinna

Tartu linna kolm linnupeletit töötavad tõhusalt, kuid need lahendavad probleemi vaid linnasüdames, sest varesed on asunud pesi rajama äärelinna.

Eesti ornitoloogiaühingu linnukaitse programmi juhi Veljo Volke sõnul on linnupeletid ennast hetke seisuga õigustanud. Volke rääkis, et lindude siirdumine kesklinnast äärelinna on ootuspärane, sest linnatänavatel on toit varestele kergesti kättesaadavam ja temperatuurgi kõrgem kui maakohas. "Ühe võit on teise õnnetus," nentis Volke lindude ümberkolimist kesklinnast äärelinna.

Tartu linnavalitsuse linnapuhastuse peaspetsialisti Mart Lukason rääkis, et talle on laekunud mitmeid kaebusi seoses kesklinna ümbruses asuvate varesepesadega. Tema sõnul on näiteks Soinaste ja Riia maantee ristmiku juures märgatud uute linnupesade tekkimist.

"Mina isiklikult ei usu, et see on linnupeletite süü, sest lindude ränded toimuvad pidevalt," sedastas Lukason.

Teine probleem on tekkinud Ülejõe pargis asuva linnupeletiga, mis karjub iga paari minuti tagant. Lukason ütles, et peleti peab häält tegema korra tunnis ja ilmselgelt on Narva maantee 27 ühiselamu ja pargi vahel asuva linnuhirmuga midagi viga. Ta lubas saata mehaaniku asja uurima. Lukasoni sõnul kurdeti ühiselamust ka selle üle, et peletist kostuv heli ei lase öösel magada. Lukason nentis, et algul praktiseeriti sellist mudelit, et linnupeleti töötas päikese tõusust kuni loojanguni, kuid saadi negatiivset tagasisidet.

Narva maantee 27 ühiselamus elav Andrei Jasnev ütles, et tema und öösel karjuvad linnupeletid ei sega, kuid nädalavahetuste hommikuune rikuvad ära.

Teadlased uurivad

Tartu Ülikooli teadlased uurivad linnupeletite mõju varestele ja hakkidele ning esimene lühiuuring andis positiivse tulemuse. Lukason ütles, et lindude äratõrjumise vahend töötab tõhusalt.

"Ainukesed, kellele hirmuti ei taha eriti mõjuda, on künnivaresed," rääkis Lukason.

Ta nentis, et teine ja tunduvalt põhjalikum uuring tuleb sügisel ning alles siis saab midagi põhjapanevat öelda.

Volke kiitis Tartu linna, et nad uuringutele õla alla panid. "Tartu demonstreerib, et on tõeline ülikoolilinn, sest sellist teaduslikku uuringut pole Eestis varem läbi viidud," ütles Volke.

Lukason rääkis, et uuringud antud teemal on hädavajalikud, sest praeguseni tehakse linnupeletitega seotud otsuseid ei millelegi toetudes.

Aleksander Pihlak