Sa oled siin

Linnuvaatlustorn on jäetud lagunema

  • Linnuvaatlustorni tipust avaneb vaade kalatiikidele, mille kallastel pesitseb üle kahesaja linnuliigi. Foto: FreeImages.com

Sellel sügisel Tähtvere vallas asuva Ilmatsalu-Kärevere matkaraja linnuvaatlustorni tipust enam linde vaadelda ei saa, sest tornis viibimine on muutunud ohtlikuks.    
 
Ilmatsalu-Kärevere matkaraja alguses kõrguva linnuvaatlustorni tipust avaneb vaade kalatiikidele, mille kallastel pesitseb üle kahesaja linnuliigi. Kümme aastat tagasi ehitatud torni täna enam ronida ei saa, astmed on ära võetud ja väljas hoiatavad sildid.   
 
Eesti Ornitoloogiaühingu liige Riho Kinks ütles, et kuna torni ronida ei saa, siis näeb matkarajal vähem linde. Ta tõi välja, et kalatiikide ümbrus on võsastunud ja seetõttu on nähtavus kehv. „Torn on just see, mis peibutab inimesi sellele rajale tulema,“ ütles ta. Kinks lisas, et torni puudumise tõttu minnakse tiikide vahele linde otsima ja see võib olla ohtlik. 
 
Keskkonnaameti looduskasutuse spetsialist Mariliis Märtson ütles, et Ilmatsalu-Kärevere matkaraja linnuvaatlustorn oli külastajate jaoks ohtlik, sest torni tugipalgid olid mädanenud.
 
Tähtvere vallavalitsuse arendusosakonna juhataja Jüri Variku sõnul polnud linnuvaatlustorn vastupidav, sest torn tehti immutatud puidust. „Mäletan, et minu lapsepõlves seisid tornid 20-30 aastat ja ei lagunenud. Nüüd ei pea vaevu kümmet aastatki vastu,“ ütles ta.
 
RMK loodushoiuosakonna Lõuna-Eesti piirkonna külastusjuht Malle Oras tõi välja, et torni lagunemist poleks saanud kuidagi ära hoida. „Puitkonstruktsioon on nii suurel tornil ühes tükis, seetõttu tugitalasid lappida ei saa,“ ütles ta.
 
Orase sõnul oli kaua segane, kes peaks uue torni ehitama. Matkaraja kinnistu kuulub osaühingule Ilmatsalu Kala, linnuvaatlustorni ehitas vallavalitsus ja RMK ülesandeks on kanda hoolt matkaraja eest.
 
OÜ Ilmatsalu Kala esindaja Marko Sokk ütles, et neil pole torni vastu midagi. Ta lisas, et nende ettevõte pole torniga seotud, mistõttu osaühing torni parandamiseks raha ei anna. 
 
Vallavalitsuse arendusosakonna juhataja Variku sõnul tahtis RMK linnuvaatlustorni lammutada, aga vallavalitsus polnud sellega nõus. Varik ütles, et Ilmatsalu-Kärevere matkarada on väga populaarne ja seetõttu võttis vallavalitsus vastu otsuse ehitada uus linnuvaatlustorn. „Lootust on, et järgmisel aastal saab jälle torni ronida,“ ütles ta.  

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Terje Talv

Lisa kommentaar