Sa oled siin

Loomade varjupaik loob kitsastes tingimustes eeskuju

  • Kaks kolmandikku varjupaiga kassidest leiavad uue kodu. Foto: Ivar Lepik

Kuigi Tartu koduta loomade varjupaika vaevab ruumiprobleem, on kitsastes tingimustes saavutatud tulemused maailma keskmisest kaks korda paremad.
 
Alates 2006. aastast kuulub Tartu linna kodutute loomade varjupaiga haldamine mittetulundusühingule Assisi Franciscuse Selts, kelle tehtud tööga linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistuse juhataja Madis Tammeorg igati rahule jääb. „Nad on oma tööd teinud südamega, rohkem kui lepingu punktid ja nõuded ette näevad,“ kiitis Tammeorg.
 
Tammeorg tõi kiituseks välja ka mulluse statistika, mille kohaselt kaks kolmandikku varjupaika sattunud kassidest leiavad tee uue või vana pere juurde. Kuigi varjupaigal oleks õigus 14 päeva möödumisel kassid süstiga surma saata, tehakse seda Tartus vaid erandjuhtudel. Sünget võrdlust pakub Tallinn, kus varjupaika sattuvatest kiisudest pääseb eluga vaid viiendik.
 
Tartu silmapaistva tulemuse taga ei ole aga sugugi paremad tingimused. Praegu, sügisesel tippajal, kui suvilatesse võetud kassipojad on suureks kasvanud ja hüljatud, peab varjupaik ära mahutama märkimisväärselt rohkem abivajajaid.
 
Et ruumipuudus vaevab, tunnistab ka varjupaiga adminstraator Piret Oja. „Meil on kohti 65 kassi jaoks, aga on olnud ka 130 kassi sees,“ tunnistab ta. Täna ootab varjupaigas uut peremeest 96 karvapalli. Oja sõnul läheb asi kriitiliseks saja juures, kui kasse tuleb hakata paigutama heaks eluks mittevastavatesse tingimustesse. „Siis hakkavad nakkushaigused tulema ja loodus hakkab asja reguleerima,“ tõdeb Oja murelikult.
 
Kasse ei taheta saata suvalistesse hoiukodudesse, ka vabatahtlike süsteem on Tartus üks Eesti rangemaid. Hoiukodud ei saa kassipoegi ise valida, vabatahtlikud peavad läbima koolituse ja reegleid järgima. Kõik inimeste endi huvides. „Inimene tänavalt ei saa tulla koera jalutama, nad võivad olla ettearvamatud ja ei pruugi inimesega läbi saada,“ selgitas Oja.
 
Varjupaiga tööd aitab leevendada linnast sõltumatu mittetulundusühing Kasside Turvakodu, mis tegutseb küll põhiliselt Tallinnas, kuid on end tänu kahele vabatahtlikule sisse seadnud ka Tartus. Neil on samuti ruumipuudus, lisaruumi oleks vaja umbes 30 kassile. „Neid (hoiukodusid - toim.) ei ole ja kui tuleb, saavad kindlasti täis,“ nentis Triinu Lomp, üks Tartu vabatahtlikest.
 
Probleemi võiks leevendada varjupaiga ümberehitus, sest eelarves uute hoonete ehitust ei ole. Hetkel käib varjupaigas töö, mille käigus poolkülmad ruumid ehitatakse soojaks, mis peaks looma võimaluse võtta varjupaika vastu senisest rohkem kiisusid.

Toimetaja: 
Tuudur-Jaan Rekkor

Lisa kommentaar