Sa oled siin

Mööblitööstuses napib tublisid töökäsi

  • Puidust mööblit leidub igas kodus. Foto: Ivar Lepik

Kuigi Tartu kutsehariduskeskus koolitab aastas välja üle poolesaja tisleri, on maakonna ettevõtjatel puidutöölistest puudu.
 
Hetkel tislereid otsiva Eismann Cibo OÜ (kaubamärk Art interior) juhataja Toomas Petersoni sõnul suunduvad oskustöölised välismaale. „Head vennad lähevad Rootsi või Norra ära, parema elu peale,“ nentis ta.
 
Heade töötajate nappuse tõi välja ka Ahrens Investing OÜ omanik Ahti Värnik. „Ripakil ei ole kedagi, head töölised kuskil kodus ei istu. Nad tulevad teistest firmadest, kui seal probleeme on,“ rääkis Värnik.
 
Tislereid õpetab Tartus välja kutsehariduskeskus, puutööd saab õppida ka Tallinna ehituskoolis. Kutsehariduskeskus võtab igal aastal vastu umbes 60 õpilast, kuid konkurentsi praktiliselt ei ole, ütles kutsehariduskeskuse ehituse- ja puiduosakonna juhataja Magnus Maiste. „Konkurents tekib vaid järelkonkursil, kui on üksikuid vabu kohti,“ selgitas ta.
 
Asjalikud poisid ei jää tööta ka Maiste sõnul, üle poole eelmisel aastal lõpetanutest leidis kutsehariduskeskuse poolt läbi viidud küsitluse põhjal erialast tööd. Koostööd teeb kutsehariduskeskus Tiksoja Grupp AS-iga ja Tarmeko Pehmemööbel OÜ-ga, kes pakuvad praktikakohti.
 
Kuigi heade töötajate järgi on vajadus, ei soovi ettevõtted siiski enamasti äsja koolipingist tõusnud kogemusteta tööliste palkamisega riskida. Art interiori juhataja Toomas Peterson sõnul pakutakse puidutööstuses alustajatele kuupalgana umbes 600 eurot, kuid kogenud tööliste palgad ulatuvad 1500 euro kanti. Kõike oskavad mehed võivad teenida ka 2000 eurot kuus.
 
Samas nentis Peterson, et kutsehariduskeskusest ei ole Art interior siiani töötajaid otsitud, kuid ilmselt tuleb seda peagi teha. Nagu kooli, ei ole suurt konkurssi ka töökohtadele.
 
Ahrens Investingu omanik Ahti Värnik on noortele võimalusi pakkunud, kuid töötaja kvaliteet on otse koolipingist tööle tulles ootamatu. „Mõni on tõesti hea, õpihimuline. Mõni ütleb juba enne tööle asumist, et ta on kõiges kõige parem ja oli seda juba koolis – aga tegelikult tähendab see enamasti, et ta tegelikult oli kõige halvem,“ rääkis Värnik.
 
2013. aasta alguse seisuga on puidu- ja mööblitööstus üks Tartumaa suurimaid tööstusharusid.

Toimetaja: 
Tuudur-Jaan Rekkor

Lisa kommentaar