Maailma narkopoliitika mõjutab ka Eestit

• Kuivatatud kanepiõis. Allikas: "Marijuana-Cannabis-Weed-Bud-Gram" by Evan-Amos - Own work. Licensed under Public Domain via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marijuana-Cannabis-Weed-Bud-Gram.jpg#/media/File:Marijuana-Cannabis-Weed-Bud-Gram.jpg

Kanepi legaliseerimine Mehhikos mõjutab ka Eesti narkopoliitikat, kuna Ladina-Ameerika on Euroopa narkoturu üks olulisemaid lähtekohti.

Postimehe andmetel leidis Mehhiko kohus, et kanepisuitsetamise keelamine on põhiseaduse vastane. Otsuse tulemusel on nüüd riigis lubatud kanepit oma tarbeks kasutada.

Tervise Arengu Instituudi 2015. aasta uimastiprobleemide aruande kohaselt on Euroopa rahvusvaheliselt oluline uimastiturg, mida hoiavad üleval nii kohalik tootmine kui ka uimastite sissevedu teistest piirkondadest. Olulisemad uimastite importimise piirkonnad on Ladina-Ameerika, Lääne-Aasia ja Põhja-Aafrika.

MTÜ Ravikanep juhatuse liikme ja TTÜ molekulaardiagnostika töörühma liikme Siim Erik Siimuti sõnul on nii ravi- kui ka rekreatiivkanepit käsitlevate seaduste ümbervaatamine maailma eri paigus oluliselt hoogustanud teemakohaseid arutelusid ka Eestis.

Tartu ülikooli kriminoloogiaprofessor Jaan Ginter ütles, et ei pea säärast seadusemuudatust Eestis reaalseks. Ta lisas, et mõnes välisriigis kanepi legaliseerimine teeks nende jaoks, kes tahavad uimasteid illegaalselt Eestisse tuua, kanepi ostmise lihtsamaks, kuid transpordilogistika oleks ka sellisel juhul keerukas.

Eesti maaülikooli vanemteadur Lauri Laanisto leidis, et kuna tänapäeva maailm on avatud, siis kindlasti avaldab uimastite legaliseerimine välisriikides ka Eestile mõju. Ta arvas siiski, et mõju oleks märgatav üksnes siis, kui legaliseerimine toimuks mõnes Eestile lähedal asuvas riigis.

Siim Erik Siimuti sõnul on praeguses olukorras, kus kanep on illegaalne, nukras seisus tõsiste tervisehädadega patsiendid, kes kanepist abi saavad. „Nemad peavad peitma, kartma ja nõutult pealt vaatama, kuidas üha rohkematele nende saatusekaaslastele mujal maailmas võimaldatakse kontrollitud kvaliteediga kanepit ilma hirmuta trahvide ja kriminaalkaristuse ees,“ nentis Siimut.

Ta lisas ka, et ravi- ja rekreatiivkanepi seadustamine on kaks väga erinevat probleemi, kuid mõlema keelatud staatuse tõttu satuvad nad sageli ühte patta.

Lauri Laanisto selgitas, et ravikanep on seesama kanep, mida tarvitatakse ka muudel põhjustel, kuid seda on kasvatatud ettenähtud tingimustes.

Jaanus Vogelberg