Kui üks üüriline maakleritasu maksta ei soovi, tuleb järgmine, kes maksab ja saab korteri.
Domus Kinnisvara maakler Diana Kurvits 

Sa oled siin

Maaklerita tehingud jätavad korteriomanikud kaitseta

  • Tartus on üürilisel raske leida soodsa hinnaga korterit. Allikas: Andwhatsnext/Wikimedia Commons

Kuigi üha rohkem korteriomanikke ja üürnike eelistab teha kinnisvaratehinguid maaklerita, pääsedes nii vahendustasu maksmisest, jätab see osapooled ilma juriidilistest õigustest oma huve kaitsta.
 
Pereema Birgit Allilenderi sõnul ajendas teda otse omanikult korterit üürima eelkõige võimalus säästa raha. „Korterit üürides tuleb niigi tasuda tagatisraha ning ühe kuu üür ja kui sinna lisada veel maakleri vahendustasu, muutub see summa üsna suureks,“ ütles Allilender. Maakleri vahendustasu on tavaliselt sama suur kui üüritava korteri ühe kuu üür.
 
Kuigi praegu eelistavad paljud korteriomanikud kasutada üürnike leidmisel maaklerite teenuseid, on Tartu kinnisvaraturul keskmiselt 15 protsenti pakutavatest korteritest üürimiseks otse omanikult. Tallinnas on see kuus protsenti. Allilenderi sõnul on praegu liiga vähe kortereid, mille saab üürida otse omanikult.
 
Maksuametit kartnud Tartu korteriomanik ütles, et üürnike leidmine pole probleem, kui omanikul on aega ja tahet nende otsimisega tegeleda. Tema hinnangul on oluline uurida kandidaatide tausta ja nendega kohtuda. Korteriomanik rääkis, et maaklerid on tahavad raha kiiresti kätte saada ega uuri tavaliselt võimalike üürnike tausta.
 
Ta lisas, et Eestis ei ole levinud let and managed kinnisvaratehingute tüüp, mille eelis on maaklerite suurem pühendus projektile. Sellise kinnisvaratüübi puhul garanteerib maakler omanikule kokkulepitud sissetuleku ning majandab korteriga ise. Ta määrab üürisumma, otsib üürnikud, sisustab ja remondib elamispinna. „Sel juhul on juba maakleri huvi, et korter pole tühi ja seal elavad head üürnikud,“ lausus ta.
 
Domus Kinnisvara maakler Diana Kurvits ütles, et maaklerite abil tehingute tegemine on korteriomanikele juriidiliselt soodsam. „Sel juhul on neil olemas ametlik vahelüli ning leping, mis kaitseb mõlemaid pooli,“ rääkis Kurvits.
 
Kurvitsa sõnul ajendab üürnikke korteriomanikega lepinguta tehinguid sõlmima ilmselt vahendustasust pääsemine. Maakler lisas, et kuigi talle teada olevalt ükski seadus vahendustasu maksmist ei reguleeri, üürilevõtjad sellest siiski ei pääse. „Kui üks üüriline seda maksta ei soovi, tuleb järgmine, kes maksab ja saab korteri,“ ütles ta. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Triin Ärm

Lisa kommentaar