Sa oled siin

Maapinna kuivendamine hävitab Tartu haruldased taimeliigid

Tartumaal kasvavad kaks haruldast taimeliiki, kuid kevadised maaparandused kuivendavad pinnase veest niivõrd tühjaks, et taimed on hakanud välja surema.
 
Kobarpea ja püsiksannikas on Eestis esimese kategooria kaitsealused taimed ehk suures väljasuremisohus lilled. Taimeteadlane Toomas Kukk ütles, et looduses on kobarpead ja püsiksannikat peaaegu võimatu näha, sest maapinna kuivendamine muudab soistel aladel kasvavatel taimedel elukeskkonna elamiskõlbmatuks.
 

"Tartu linn on sellepärast eriline, et siin kasvavad praeguseni mõlemad taimed," rääkis Kukk.
 

Kuke sõnutsi on kaks õistaime suvel õitsedes eriti suursugused ja kaunid. “Alles hiljuti närbusid Annelinna looduskaitsealal viimased kobarpead ja põhjuseks oli maapinna kuivendamisel tekkinud ebasobiv kasvukeskkond,” sõnas Kukk. Tema sõnul on tähtis, et püsiksannikas ja kobarpea jääksid liigina püsima, sest looduse mitmekesisus on laiemas pildis tähtis bioloogiline tegur.
 
Tartu botaanikaaia botaanik Kersti Tambets ütles, et püsiksannikat ja kobarpead on looduses väga keeruline leida, sest nende kasvukohad hoitakse saladuses ja neid näevad vaid üksikud õnnelikud, kes neile kogemata peale satuvad. Tambets nentis, et kaks ohustatud taimeliiki on kasvukeskkonna suhtes pirtsakad ja neile sobivad soised ning lubjarikkad kasvukohad.
 
Botaanikaaias on püsiksannikas ja kobarpea taimed olemas. Tambets rääkis, et kobarpea tõi botaanikaaeda üks doktorant, kellel jäi katsest taimeseemneid üle ja püsiksannika sai taimeaed endale tänu ühele töötajale. Tema sõnul on lisaks maapinna kuivendamisele taimede hävimises süüdi maapinna võsastumine ja kulupõletamine. "Antud taimede seemneid väga keeruline saada, sest nende saamiseks tuleb keskkonnaametist vastav luba hankida," ütles ta.
 

“Kindlasti peavad kõik maaparandustööd toimuma kooskõlas keskkonna lubadega, vastasel juhul on tegu seaduskorra rikkumisega,” sedastas Keskkonnainspektsiooni Tartu büroo juhataja Tanel Türna. 

Türna ütles, et mullapinna kuivendamises on süüdi maaparandustööd.

Toimetaja: 
Aleksander Pihlak

Lisa kommentaar