Meie hinnangul jääb riigil deklareerimata üüritulust iga aasta saamata kuni veerand miljonit eurot.
MTA asedirektor Egon Veermäe

Sa oled siin

Maksuhirmus üürileandjad nõuavad tasu ümbrikus

  • Üürnikud, kes pole nõus maksma ümbrikus, võivad jääda korterivõtmetest ilma. FOTO: NN/freeimages.com
    Üürnikud, kes pole nõus maksma ümbrikus, võivad jääda korterivõtmetest ilma. FOTO: NN/freeimages.com

Maksu- ja tolliametile valmistab muret kinnisvaraturul tekkinud olukord, kus valdav osa üürileandjatest nõuavad üürnikelt tasu ümbrikus ning jätavad saadud tulu deklareerimata.
 
„Meie hinnangul jääb riigil deklareerimata üüritulust iga aasta saamata kuni veerand miljonit eurot,“ kinnitas maksu- ja tolliameti asedirektor Egon Veermäe. Tema sõnul ei deklareeri inimesed tulu just eraisikute vaheliste üürilepingute korral. Kui juriidiliste isikute üürikulud peavad olema läbipaistvad, siis eraisikul sellist kohustust ei ole.
 
Maksumeti asedirektor rääkis, et probleemi saaks lahendada, kui motiveerida korteriomanikku üüritulu deklareerima. Veermäe pakkus, et eeskujuliku deklareerimise korral võiks inimese maksustavast tulust teatud protsendi puutumata jätta.
 
Tartus tehingud mustad
Eesti kinnisvaramaaklerite koja Lõuna regiooni juhatuse liikme Kristo Kivisalu sõnul käibki suurem osa üürikorterite tehingutest Tartus mustalt. See tähendab, et üürnikud maksavad korteriomanikule kokkulepitud üürisumma sularahas ja korteriomanik jätab saadud tulu deklareerimata ning ei maksa sellelt makse.
 
Kivisalu ütles, et levinud on ka olukorrad, kus korteriomanikud lausa keelduvad arveldamisest läbi internetipanga. „Sellise nõudmisega üürnikule öeldakse lihtsalt ära,“ nentis ta. Kivisalu sõnutsi on Tartus üürikorteritele pakkumine oluliselt väiksem kui nõudlus ja seetõttu on korteriomanikel vaba voli otsustada, millistel tingimustel oma kinnisvara üürile anda.
 
Kaitstud pole kumbki pool
Mustalt üürimaksmine võib osutada karuteene ka üürileandjale. „Üks hetk võib üks osapooltest pätti teha ning üüri maksmata jätta,“ selgitas Kivisalu. Kuna raha liikumist ümbrikus maksmise tõttu tõendada pole võimalik, saab üks pool teisel naha üle kõrvade tõmmata.
 
Kinnisvarafirma Arco Vara Tartu ja Tartumaa piirkonna juht Tarvo Tamme hinnangul on kinnisvarafirmad probleemi lahendamisel relvitud ja maaklerid tema sõnul probleemiga väga kokku ei puutugi „Lepingus võib olla kirjas ühtemoodi, aga seda kuidas üüri maksmine reaalselt välja nägema hakkab, meie kontrollida ei saa,“ kinnitas Tamme.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kristi Sobak

Lisa kommentaar