Meeldiv keskkond jääb liinitöölise jaoks unistuseks

Liinitööline. Foto: freeimages.org

Üksluine liinitöö ei põhjusta ainult kutsehaigusi, vaid mõjub rusuvalt ka vaimsele heaolule. Tööandjad täidavad seadustest tulenevaid nõudeid, kuid et inimväärset töökeskkonda ette kirjutatud pole, siis sellele erilist tähelepanu ei pöörata.

Tööpsühholoog Taimi Elenurm ütles, et Eesti tööandjad nende poole pöörduma ei kipu. „Kui teistes Euroopa Liidu riikides tellivad tööandjad uuringuid ja püüavad töökeskkonda inimväärseks muuta, siis meil sellele ei mõelda,“ rääkis Elenurm. Tema sõnul pööravad ka inspektorid tähelepanu pigem töö füüsilisele mõjule.

Salatite ja kiirtoitude pakendamisega tegelenud Raili Remmel pidas sellist olukorda levinuks. „Eesti tööandjad arvavad, et tegelema peab masinate ja rahaga. Inimesed peavad nende meelest ise hakkama saama,“ ütles ta.

Remmeli sõnul jäi liinitööl vajaka tööandja poolsest hoolimisest. „Ma arvan, et kui oleks hea ülemus ja vahva seltskond, võiks täiesti vabalt ka sellist tööd teha,“ leidis Remmel. Tema kogemus oli aga vastupidine: töökeskkonnale ei oldud mõeldud ja kollektiivitunnet ei tekkinud. Varem Tartu Ülikoolis vanemlaborandina töötanud Remmel rääkis, et kõrgharidus ja ärgas meel tulid töö juures ainult kahjuks. „Oleks ju ehk võinudki mõtisklustesse kaduda, aga kui liiga unistama hakkad, lähevad toidu kaalud sassi,“ ütles ta.

AS Salvesti personalijuht Anneli Abras liinitöö psühholoogilistes mõjudes probleemi ei näe. „Mida meil siin ikka väga ära teha on,“ ütles ta. Neid, kes on suutelised erinevate seadmete käsitsemist ära õppima, paigutatakse Abrase sõnul pidevalt ringi. „Aga nendel, kes punapeeti ja kartuleid koorivad, on, jah, päris üksluine,“ arvas Abras. Tööpsühholoogi teenuseid Salvestis tema sõnul kasutatud ei ole, kuid inimestega tegelevad töödejuhatajad, kelle ülesandeks on juhendamine ja sobiva keskkonna loomine.

Taimi Elenurm rõhutas, et töötajad peaksid ise ülemuste tähelepanu töökeskkonnale pöörama. „Meil on ju arusaamine, et ega korralik töötaja ei kurda, aga niimoodi ei lähe asjad ka paremaks,“ rääkis ta. Tema sõnul tuleb nii tööandjatel kui töötajatel aru saada, et heas ja arvestavas keskkonnas on ka liinitöö tulemused paremad. Positiivse näitena tõstis Elenurm esile Vikerraadio keskpäevased võimlemisminutid. „Pisut liigutamist ja rutiinist välja tulemine turgutab nii keha kui vaimu,“ sõnas ta.

Teaduslik ja hariv
Jarmo Seljamaa