Infotehnoloogia ettevõtte 5D Vision juhataja Kristjan Adojaan ostis hoone 2010. aastal. Adojaanil oli Juhan Liivi 1 maja projekt ja ehitusluba olemas ning ta plaanis sellest teha ettevõttele uue kontori. Mõne aja pärast mõistis ettevõtte juhatus, et hoone jääb firmale väikeseks. 

Sa oled siin

Miljööväärtuslik maja seisab lagunevana

  • Tartu Ülikooli pumbajaam. Autor: R. Metsallik
    Tartu Ülikooli pumbajaam. Autor: R. Metsallik

Toomemäel asuv Tartu Ülikooli endine pumbajaam seisab mitukümmend aastat tühjana ja selle välimus rikub linnapilti, hoolimata sellest, et kuus aastat tagasi ostis üks ettevõte hoone kontori ehitamise eesmärgiga. 

Infotehnoloogia ettevõtte 5D Vision juhataja Kristjan Adojaan ostis hoone 2010. aastal. Adojaanil oli Juhan Liivi 1 maja projekt ja ehitusluba olemas ning ta plaanis sellest teha ettevõttele uue kontori. Mõne aja pärast mõistis ettevõtte juhatus, et hoone jääb firmale väikeseks. 

Kuus aastat tagasi oli firmas 11 tegevliiget. „Arvasin, et kui tuleb vähegi liikmeid juurde, jääb maja väikeseks,“ ütles Adojaan. Ta sõnas, et ei mäleta täpset summat, kuid väikest pinda selle eest ehitada ei tundunud mõttekas. Kuue aasta jooksul on ettevõttele lisandunud vaid üks töötaja, kuid maja seisab tänaseni laokil.  

Tartu linnavalitsuse avalike suhete osakonna infospetsialisti Nele Paabuski sõnul ei sobi selline mahajäetud hoone Tartu kesklinna miljööväärtuslikku keskkonda, kuna kesklinnas liigub palju turiste. Paabusk ütles, et tema mäletamist mööda on maja kogu aeg räämas olnud. „Lammutatud kole putka, kus mitte midagi ei toimu,“ sedastas Paabusk. 

Kuigi maja omaniku Adojaani sõnul pole tal majaga edasisi plaane, siis lammutada ta seda ei taha. „Sellel on infotehnoloogiafirmale sobilik leiutamise ja innovatsiooni aura juures,“ sõnas Adojaan.  

Paabusk lisas, et linnakantselei menetlusteenistus saab maja kohta pidevalt kaebusi, kuna hoone ümber kasvab kõrge hein. „Täna hommikul tulin tööle minnes sealt mööda ja mõnes kohas oli lausa vööni see umbrohi,“ sõnas Paabusk. 

Tartu linnavalitsuse linnakantselei menetlusteenistuse juhtivmenetleja Ülle Neeme sõnul peab menetlusteenistus omanikule tõepoolest aeg-ajalt meelde tuletama, et ta muru ära niidaks. Samas tõdes ta, et omanik on alati pärast helistamist korralduse täitnud.  

Maja omanik Adojaan ütles, et üritas mõni aasta tagasi hoonet maha müüa. Ta pani kuulutuse mitmesse kinnisvaraportaali hoone ostmise hinnaga, kuid ostjat ei leitud ja ta võttis maja müügist maha. Adojaan sõnas, et kui keegi tuleks tema juurde konkreetse hinnapakkumisega, siis ta kaaluks seda. 

Kuigi Adojaani sõnul pole tal majaga edasisi plaane, siis lammutada ta seda ei taha. „Sellel on infotehnoloogiafirmale sobilik leiutamise ja innovatsiooni aura juures,“ sõnas Adojaan.  

Pärast Tartu Ülikooli pumbajaama tegutses selles hoones tuntud energeetik Jaan Muuga, kes katsetas esimest korda Eestis elektrilist omnibussi ja see liin töötas Toomemäel kaks nädalat.  

Adojaan ütles, et kui maja maha lammutada ja uuesti üles ehitada, tuleb see teha täpselt samasugusel kujul, nagu ta on praegu, kuna keskkonnaamet ei lubanud pargivaate pärast hoonet suurendada. 

 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar