Sa oled siin

Miljarditehase võimalikud murekohad on jääkained ja avariioht

Tartusse Emajõe kaldale planeeritava miljarditehase ennustatavad murekohad on avariioht ja vette paisatavad jääkained.
 
Eesti Maaülikooli hüdrobioloogia ja kalanduse õppetooli juhataja Kalle Olli sõnul on veel vara öelda, kuidas täpselt puidurafineerimistehas Emajõe ja Peipsi järve vee kvaliteeti mõjutama hakkab, sest ametlikku keskkonnamõjude hindamist ei ole veel alustatud, kuid võimalikeks murekohtadeks on erinevate jääkainete settimine ja tehase avarii korral kemikaalide vette sattumine. Võimalikest jääkainetest suurimat ohtu kujutavad Olli hinnangul fosfor ja tselluloosikiud.
 
Emajõge fosfor ja tselluloosikuid Olli sõnul kuigi palju ei ohusta, sest vesi on pidevas liikumises. Ohtu kujutavad ained siis, kui need jõuavad Peipsi järve, kuid teel sinna aitab Emajõe taimestik aineid lagundada, ehk mida kaugemal on tehas Peipsi järvest, seda parem, selgitas Olli.
 
„Peab arvestama sellega, et aeg-ajalt juhtuvad näiteks sellised toredad asjad nagu avariid, kus vesi läheb lahinal puhastusseadmetest mööda,“ rääkis Olli. Isegi, kui kemikaalid on iseenesest ohutud on need siiski tööstuskvaliteediga ja neis sisaldub raskemetalle, mis võivad pikas perspektiivis vee kvaliteeti negatiivselt mõjutada. Avariidest tingitud ohte ja soojusreostust aitaks oluliselt vähendada kraavide süsteem, mis filtreeriks jõkke suunatavat reovett, lisas Olli.
 
MTÜ Eesti Metsade Abiks liige Linda-Mari Väli sõnul tuleb tehase reovee mõjusid hinnates arvestada jääkainete pikaajalist mõju. „See vesi, mis käib läbi tootmisest, ükskõik, kuidas seda puhastatakse, on teistsugune vesi, mis seal jões oli enne,“ lisas Väli. Samuti toob Väli välja avariiohu. „Kui toimuks kõige hullema stsenaariumi järgi avarii siis see tähendaks, et kolmandik Eesti vesikonnast oleks sisuliselt rivist väljas,“ selgitas Väli.
 

Est-For Invest OÜ juhatuse liikme Margus Kohava sõnul on hetkel veel vara öelda, millised on võimalikud mõjud Emajõele ja Peipsi järvele. „Puhastusseadmetega suudetakse enamus eraldada, aga kindlasti midagi, mis sinna tagasi läheb on rohkem, kui Emajões enne oli,“ selgitas Kohava. Kohava sõnul on kõnealuse tehase puhul veel vara rääkida avariide ennetamisest. Kuid modernsetes tehastes on kasutusel kõik võimalikud abinõud, et avariisid ennetada või kontrolli all hoida, selgitas ta. Kemikaale ümbritsevad betoonist basseinid ning samuti on tehased varustatud oma veebasseinidega, mis 24 tundi tehaseid töös suudavad hoida, vesi võetakse kasutusele juhul, kui veepuhastusseadmetes esineb rike.
 

 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar