Muinsuskaitse jättis üle õue toimunud rikkumise tähelepanuta

Ehitustööline. Foto: freeimages.com

Pirogovi platsi kõrval asuva kaitsealuse maja kohale hotelli rajav Toomemäe Arenduse OÜ eiras muinsuskaitsega kooskõlastatud projekti ja lasi kaks endise hoone müüri maha lõhkuda, jättes püsti vaid tänavapoolse seina. Lammutustööd Neinar Selile kuuluval kinnistul tehti augustis, kuid Tartu muinsuskaitseametnikud avastasid rikkumise alles oktoobri lõpus.

Restauraator ja muinsuskaitsja Madis Mikkor ütles, et tema ametnike sellist saamatust ei mõista. „Linnavalitsuse kultuuriväärtuste teenistus on ju kohe üle õue. Kuidas on võimalik, et keegi midagi ei näinud?“ küsis Mikkor.

Tartus muinsuskaitse kohustusi täitva linnavalitsuse kultuuriväärtuste teenistuse vanemspetsialist Egle Tamm tunnistas, et rikkumine avastati hilja. „Mina isiklikult objektil koha peal ei käinud ja lõpuks on seal  ka ehituse järelevalve peaspetsialist, kelle kohus on meid probleemidest teavitada,“ sõnas Tamm. Tema sõnul käis objektil teenistuse juhataja, kes ilmselt lihtsalt unustas, mitu seina projekti järgi pidi olema. „Ülikooli 14 pole ainus maja, millega me tegeleme ja kõiki projekte pole võimalik meeles pidada,“ ütles Tamm.

Toomemäe Arenduse OÜ juhatuse esimees Ain Tammvere ütles, et hoopis tema avastas rikkumised ja teatas nendest muinsuskaitseametile. „Keegi on oma töö halvasti teinud, et me üldse nii kaugele jõudsime,“ sõnas ta. Tammvere sõnul otsustati lammutada, sest ohtlikus seisus seinad ähvardasid nii ehitajaid kui praegu püsti olevat fassaadi. Tammvere ütles, et tööde muinsuskaitsega kooskõlastamine jäi tal lihtsalt kahe silma vahele. Teda hämmastas, et probleem jäi märkamatuks firma palgatud ehituse järelevaatajale.

Muinsuskaitsja Riin Alatalu ütles, et järelevalvet peavad tegema linn ja muinsuskaitseamet, kuid vastutus püsib siiski omanikul.

Kultuuriministeerium saatis 12. novembril Madis Mikkorile kirja, mille järgi on Toomemäe Arenduse OÜ suhtes alustatud väärteomenetlust. Kaitsealusel objektil muinsuskaitseameti loata tööde teostamise eest võib juriidilist isikut karistada kuni 3200-eurose trahviga. Ühtlasi seisab ministeeriumi saadetud kirjas, et muinsuskaitseamet kaalub ettevõtjalt ja selle vastutavalt spetsialistilt tegevusloa ära võtmist.

Tammvere väitis, et temale pole väärteomenetlusest teatatud.

Jarmo Seljamaa