Tartu naiste varjupaiga juhataja: „Kui linn annab meile uued ruumid, kuhu on võimalik rohkem inimesi paigutada, siis sellega olukord laheneks.“ 

Sa oled siin

Naiste varjupaikades võtab võimust ruumipuudus

  • Naiste varjupaigas ei pruugi kõigile hädas olijatele kohti jaguda FOTO: freeimages.com
    Naiste varjupaigas ei pruugi kõigile hädas olijatele kohti jaguda FOTO: freeimages.com

Kahes Tartu naistele mõeldud varjupaigas on igal aastal perioode, mil asutuses on nii palju naisi, et kõikidele abivajajatele voodikohti ei jätku.
„Kui tuba voodeid täis toppida on meil 11 voodikohta,“ ütles Tartu naiste varjupaiga juhataja Pille Tsopp-Pagan „Seda me enamasti siiski ei tee, kuna inimestel ei oleks lihtsalt hingamisruumi.“
Tema sõnul tuleb vabade voodikohtade puudumisel abivajajad teistesse majutusasutustesse suunata. Tavaliselt üritatakse ruumipuudusel lastega emad paigutada laste turvakodusse. Samuti uuritakse, kas naistel oleks kohtade vabanemiseni võimalik mõne sõbra või sugulase juures ööbida.
Tsopp-Pagan ütles, et tema arvates vajadust uute varjupaikade järele ei ole, kuid olemasolevad varjupaigad võiksid voodikohti juurde saada.
 
Uut hoonet ei tule
Tartu sotsiaaltööteenistuse peaspetsialist Marika Paris ütles, et naiste varjupaik ruumi puuduse tõttu nende poole pöördunud ei ole. Paris lisas, et Tartu naiste varjupaik peaks linnavalitsusele sellekohase ettepaneku tegema kui nad leiavad, et voodikohti on liiga vähe.
Tsopp-Pagana sõnul ei hakka varjupaik linnavalitsuselt ruume või uut hoonet nõudma. Tema sõnul ei ole mõtet varjupaigaga uude kohta kolida, kuna praegu kasutatava hoone renoveerimine läks maksma 13 000 eurot. „Kui linn annab meile uued ruumid, kuhu on võimalik rohkem inimesi paigutada, siis sellega olukord laheneks,“ lisas Tsopp-Pagan.
 
Suurpered hõivavad kohad
Tähtvere avatud naistekeskuse tegevjuht Pille Rives ütles, et tema arvates on Tartus varjupaika vajavatele naistele piisavalt voodikohti. Seda, et kõik kohad on täis, tuleb ette paar korda aastas. Ühe ajutise voodikohtade puudumise põhjusena tõi Rives välja suurte perekondade saabumise varjupaika. Näiteks saabus eelmisel aastal varjupaika korraga üheksa inimest – ema ja tema kaheksa last. Varjupaigas oli enne nende saabumist veel kolm peret. Selle olukorra lahendamisest Rives rääkida ei tahtnud, kuid ütles vaid, et vajaduse korral saavad nad alati abipalvega Tartu laste varjupaiga poole pöörduda.
2002. aastal asutatud Tartu naiste varjupaigas käis eelmisel aastal ööbimas 30 naist. Ainult nõustamisel käinud naisi oli saja võrra rohkem.
Euroopa Liidu Põhiõiguste ameti sõnul on suur osa naistevastasest vägivallast varjatud ja abisaajad ei leia teed varjupaikadeni.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Taavi Eilat

Lisa kommentaar