Kui jalakäija vajutab nupule, peab ta ootama rohelist tuld ristmiku ületamiseks kuni 72 sekundit, olenevalt sellest, mis staadiumis fooritsükkel parasjagu on.

Narva maantee fooritsükkel sunnib jalakäijaid pikalt ootama

Hiljuti lõppesid Tartus Narva maantee ümberehitustööd, kuid uus liikluskorraldus on pannud jalakäijaid olukorda, kus fooritsükkel on nii pikk, et rohelist tuld oodates tekib jalakäijatest tropp, mis takistab liiklust kõnniteel.

Tartu Üliõpilasküla ühiselamute Narva mnt 25 ja 27 ees olevatele ülekäiguradadele paigaldas linn ümberehituste käigus rohelise tule väljakutse nuppudega foorid. Kui jalakäija vajutab nupule, peab ta ​ootama rohelist tuld ristmiku ületamiseks kuni 72 sekundit, olenevalt sellest, mis staadiumis fooritsükkel parasjagu on.

Koreograafi Külli Kressa sõnul on ta liiklust jälgides märganud, et rohelist tuld oodates koguneb tipptundidel jalakäijatest tropp, mis kõigepealt takistab liiklust kõnniteel ja valgub seejärel rohelise tule saabudes mõlemalt poolt üle sebra servade, sest kõik lihtsalt ei mahu sebrale ära. Kressa sõnul võiks tipptundidel olla fooritsükkel kindlasti lühem ning õhtuti, kui autoliiklust peaaegu ei ole, võiksid foorid olla vilkuva kollase tule režiimil. „Oodata 72 sekundit tühja tee ääres, kus õhtuti autoliiklus puudub, on aja raiskamine,” lisas Kressa.

Tartu liikluskorralduse peaspetsialisti Ahto Meho sõnul käisid ametnikud oktoobri alguses koha peal olukorda kontrollimas ning selgitasid, et probleem seisneb hoopis selles, et paljud jalakäijad ei vajuta rohelise tule väljakutse nupule ja ootavad niisama ning kannatuse katkedes ületavad tee punase tulega. Meho lisas, et hiljuti kleepisid nad fooride juurde kleepsud, mis tuletavad meelde, et tuleb vajutada väljakutse nupule.

Lõuna prefektuuri vanemkorrakaitseametnik Ove Saar ütles, et fooriga ristmikud muudavad liikluse sujuvamaks ning tekib vähem liiklusohtlikke olukordi.

Lõuna prefektuuri pressiesindaja Maria Gonjaki sõnul on alates 2015. aasta jaanuarist kuni käesoleva aasta augustikuuni Tartu Üliõpilasküla ühiselamute esistel ristmikel toimunud kokku neli liiklusõnnetust. Gonjak lisas, et nendest kolmel korral on sõiduauto sõitnud otsa jalakäijale ning ühel juhul sõitis üks auto teisele külje pealt sisse.

Meho sõnul oli ühiselamute esistele ristmikele fooride lisamine päevakorras juba aastaid ning lähtudes liiklusstatistikast, mille kohaselt on juhtunud palju inimkannatanutega õnnetusi, otsustas linnavalitsus ristmiku fooridega turvalisemaks muuta. Meho lisas, et arvestada tuleb ka sellega, et tegemist on siiski rahvusvahelise maantee osaga.