Sa oled siin

Nokia kadumine võib telefonituru pea peale pöörata

  • Nokia 3310. Nokia üks kõige menukamaid telefone, seda mudelit on müüdud üle 126 miljoni. Foto: Freeimages.com

Nokia brändi peatne kadumine võib Eesti mobiiltelefonide turgu ostjate kinnistunud veendumuste tõttu muust maailmast rohkem kõigutada.
 
Aastaid mobiiliturgu võimsalt valitsenud Nokia umbes kümme aastat tagasi alanud allakäik saab peagi lõpu, mullu Microsoftile müüdud brändile tõmmatakse kriips peale. Lähitulevikus hakkavad Nokia mudelid kandma Microsofti nime.
 
Maailmas on Nokia turuosa pidevalt vähenenud ja mullu müüdi hetkel suurima turuosaga Samsungist üle maailma juba ligi poole vähem telefone, aga Eestis omatakse endiselt tugevat positisiooni. Tippaegadel oli igast neljast müüdud telefonist kolm Nokiad, veel mullu kevadel oli iga neljas müüdud mobiil nende toodang.
 
Kuidas eestlasele kunagi telefoni sünonüümiks olnud nime kadumine müüginumbrites kajastub, ei oska veel prognoosida ka spetsialistid. „Nokia bränd on kindlasti eestlastele olnud tugevaks ostu mõjutajaks,” kinnitas Elisa tootejuht Ivo Popp.
 
Ta selgitas, et Nokia seostub eestlastele kvaliteediga ja oma rolli mängib ostuotsust tehes ka geograafiline lähedus Soomele. Põhjanaabrite kuulsa nime kadumise tulemused turul sõltuvad sellest, kui tugevalt suudab Microsoft ostjate teadvusesse jõuda, arvas Popp.
 
Tehnoloogiaajakirja Digi toimetaja Martin Metsa arvates võib telefoniturul uusi tuuli oodata. “Eestlased on olnud Nokiale suhteliselt truud,” rääkis Mets. “Isegi pärast seda, kui mujal maailmas on nende telefonid hakanud oma mõju kaotama.”
 
Eelkõige võib brändi kadumine Metsa arvates mõjutada tehnoloogiakauge inimese otsust telefoni valikul. “Kui seda nime enam ei ole, siis tavaline inimene ei pruugi poes arugi saada, et see sama asi oli varem Nokia,” selgitas Mets.
 
Nokia nimi mõjutas Metsa sõnul valikut tehes pigem vanemat generatsiooni. “Väga selgelt on sisse juurdunud, et Nokia ongi see õige telefon,” rääkis ta inimestest, kes on soomlaste toodet aastaid igapäevaselt kasutanud.
 
Tänaseni Nokiale truuks jäänute jaoks ei muutu juba omatava telefoni puhul siiski suurt midagi. Nokia hooldusesindus Eestis, Staadioni Mobiiltelefonid OÜ kinnitas, et kuigi nende töö võtavad ka Tallinnas üle Läti ja Leedu firmad, kehtivad kõik garantiid edasi.

Toimetaja: 
Tuudur-Jaan Rekkor

Lisa kommentaar