Eestis on tuuleenergiat arendada soodsam kui Põhjamaades.
Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammist

Sa oled siin

Odav tuuleenergia vajab õigeid tingimusi

  • Tuuleenergia puhus Põhjamaades fossiilkütused turult välja. Ekspertide sõnul Eestis see veel ei juhtu. Foto: iStock

Tuuleenergia buum Põhjamaades on Eesti elektrienergia hindu langetanud, kuid Eestis on taastuvenergiale üleminek kahtluse all.
 
Soomes, Norras ja Taanis on tuuleenergiatööstus mitmed gaasi ja kivisöe baasil töötavad energiajaamad turult välja tõrjunud, vahendab Reuters. Laiem tuuleenergia kasutus on Põhjamaades kaasa toonud elektrihinna languse, mis omakorda mõjutab ka Eesti energiaturgu.
 
Eesti Energia pressiesindaja Eliis Venniku sõnul ei ole energia tootmisliik ainus hinna mõjutaja. Elektri börsihind sõltub ka sellest, kas riikidevahelised ühenduskaablid on töökorras. “Kui näiteks Põhjamaades on palju odavat hüdroenergiat, ent Estlink merekaablid ei tööta, siis soodsam hind Eestisse ka ei jõua,” rääkis Vennik. Eesti Energia toodangust moodustab taastuvenergia alla kümne protsendi ning lähiajal ei plaani ettevõte ühtegi taastuvenergia projekti arendada.
 
Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammist ütles, et Eestis on tuuleenergiat kindlasti võimalik suuremal määral ära kasutada. “Eestis on tuuleenergiat arendada soodsam kui Põhjamaades, sest siin on väga head geograafilised olud,” sõnas Tammist. Ta lisas, et Eesti on valmis 2030. aastaks täielikult taastuvenergiale üle minema, kuid üleminek sõltub riiklikest otsustest.
 
Tallinna tehnikaülikooli elektroenergeetika instituudi teadur Triin Kangro ei näe Eestis vajadust ega mõistlikku võimalust minna täielikult üle taastuvenergiale. “Tehnoloogia arenedes võib ühel hetkel osutuda võimalikuks täielikult taastuvenergiale üle minna, kuid iseküsimus on, kui perspektiivikas ja kindlustunnet pakkuv üleminek oleks,” ütles Kangro. Keskkonna seisukohalt on täielik üleminek tõesti kõige parem variant, kuid ka praegust energiatootmist saab muuta säästlikumaks.
 
Näiteks Ruhnu saarel tuuleenergiale üleminek ebaõnnestus. Ruhnu vallavanema Jaan Urveti sõnul võis 2007. aasta projekti läbikukkumise üheks põhjuseks olla Ruhnu suurem energiavajadus, kui kaks tuulikut toota jõudsid. Ta lisas, et tuuleenergia sobivus sõltub konkreetsest omavalitsusest, kuid Ruhnu jaoks pole tuulikud kasulikud. 

Märksõnad: 
Majandus
Toimetaja: 
Sander Kask

Lisa kommentaar