Rio olümpialt pronksmedali toonud sõudmise neljapaadi treener Matti Killingu hinnangul on muutus igati õige. „Senini on sisulised treenerid jäänud tihti vaeslapse ossa, eriti kui alaliit on vajalikuks pidanud üleval pidada palgalist peatreenerit,“ sõnas Killing. 

Sa oled siin

Olümpiakomitee lõpetas peatreenerite toetamise

Eesti Olümpiakomitee (EOK) lõpetas septembri algusest alaliitude peatreeneritele toetuste maksmise, mida antakse nüüdsest tippsportlastega igapäevaselt tegelevatele treeneritele.  

Seni kehtinud süsteemi järgi maksti toetusi vaid peatreeneritele, kes EOK asepresidendi Tõnu Tõniste sõnul tegid tihti pigem vaid administreerivat tööd, mitte ei suurendanud Eesti medalilootust.  

Kindel palk aitab teha eesmärgistatud tööd, vabatahtlikult töötades pead paratamatult tegema palgatööd ning trennideks vaba aega näpistama,“ sõnas Tammert.

Muudatusest on mõjutatud kettaheitja Martin Kupperi treener Aleksander Tammert, kelle sõnul on toetussüsteemi muutmine Eesti tippspordi arendamisel suur samm edasi. „Kindel palk aitab teha eesmärgistatud tööd, vabatahtlikult töötades pead paratamatult tegema palgatööd ning trennideks vaba aega näpistama,“ sõnas Tammert. 

Tammert rääkis: „Iga tund, mille peaksin andma noortele, et raha teenida, jääks mul Martinile andmata. See palgafond on psühholoogiline kindlustus, et riik mõtleb treenerite heaolu peale.“ Tammert teenib uue mudeli järgi 1200 eurot kuus, mis jääb kehtima vähemalt kaheks aastaks. 

Rio olümpialt pronksmedali toonud sõudmise neljapaadi treener Matti Killingu hinnangul on muutus igati õige. „Senini on sisulised treenerid jäänud tihti vaeslapse ossa, eriti kui alaliit on vajalikuks pidanud üleval pidada palgalist peatreenerit,“ sõnas Killing. Kuna Killingu treenitud neljapaat tõi Riolt pronksmedali, on treeneri palk Tammertist kõrgem – 1500 eurot kuus, ja seda kahe aasta jooksul. 

EOK spordidirektor Martti Raju selgitas, et treenerite rahastus jaotatakse kolme kategooriasse. Olümpialt medali saanud sportlaste treenerid saavad toetust 1500 € kuus, olümpia esimese kümne hulka jõudnud sportlaste treenerid 1200 € kuus ning tippsportlaste treenerid, kellel olümpialt väärikat kohta pole, kuid näitavad potentsiaali, saavad 600 € kuus, selgitas Raju mudeli toimimist. Kokku saavad toetust 35 treenerit. 

Raju sõnas: „ Selline rahastamine aitab anda treeneritele kindlustunnet ning nad saavad ise otsustada, kuidas oma raha jagada laagrite ja muude tegevuste vahel.“  

EOK asepresidendi Tõnu Tõniste hinnangul võib tegu olla ebapopulaarse otsusega, mida siiski oli vaja teha. „Seni olid proportsioonid paigast ära, oluline on toetada reaalset tööd tegevaid treenereid, et me ei saaks mitte lihtsalt olümpiale, vaid teeniks ka medaleid,“ ütles Tõniste. 

Endine kettaheitja Aleksander Tammert sõnas: „Tipptreenerite seltskonda on raske saada, kuid nüüd on meil algus tehtud ja saame Tokyo olümpiaks treenimisel anda endast maksimumi.“

 

Lisa kommentaar