Ainuke kindel ja töötav viis lindudest lahti saada oleks puud maha võtta. - Andrus Kuus, Eesti Ornitoloogiaühing

Ornitoloogid kahtlevad Tartu linnupeletite efektiivsuses

Vareste parved häirivad Tartu elanikke. (Foto: Freeimages.com)

Juulis Tartu kesklinna paigaldatud kolm linnupeletit on ornitoloogide sõnul liiga lihtsakoelised ning linnuparvesid parkidest eemale ei aja.

Ligi 8000 eurot maksnud audiopõhised linnupeletid paigaldati peale aastatepikkuseid elanikepoolseid kaebusi lindude rohkuse üle Tartu kesklinnas. Tartu Ülikooli linnuökoloogia välilabori asejuhataja Marko Mägi väitel ei ole sellised kohapeal seisvad peletid eriti efektiivsed. "Ühe koha peale linnupeletid panna ja loota, et need töötavad... Nii need asjad lihtsalt ei käi," arvas Mägi. Ta sõnas, et peleteid tuleb õppida tõhusamalt kasutama.

Eesti ornitoloogiaühingu liige Andrus Kuus selgitas, et linnud võivad peletitega ära harjuda. Ka Marko Mägi rääkis, et Tartu parkides pesitsevad vareslased on suure õpivõimega linnud ning tajuvad reaalse ohu kiiresti ära.

Mägi leidis, et  praeguste audiopõhiste linnupeletite edasiarenduseks saab õppida välisriikide kogemustest. „Helilistele linnupeletitele oleks vaja juurde ka visuaalseid peletajaid,“ pakkus Mägi. Ta lisas, et mitmetes riikides kasutatakse näiteks röövlindude mulaaže.

„Ainuke kindel ja töötav viis lindudest lahti saada oleks puud maha võtta,“ sõnas Andrus Kuus. Temaga nõustus Marko Mägi, kes märkis, et linde aitaks parkidest eemale hoida ka puhtam ja prügivabam keskkond.

Praeguste peletite efektiivsust ei oska keegi täpselt prognoosida. Mägi arvates saab esimesi tulemusi näha alles viie aasta pärast, sest vareslaste parved võivad ühe koha peal pesitseda kuni 10 aastat ning generatsioonid vahelduvad aeglaselt.

Keskkonnaameti looduskaitse bioloog Jan Siimson ütles, et Tartu Ülikoolil on valminud uuringuteplaan, mille abil saaks mõõta linnupeletite tulemuslikkust. Ta lisas, et ei tea, kas linnavalitsus on uuringuteplaani tellinud.

Linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistuse peaspetsialist Mart Lukason ütles, et peletite efektiivsuse kohta linnal praegu andmed puuduvad.

Eesti
Kai Reinfeldt