Hakkasime inimestele kümneeurose ostu puhul lilli tasuta kaasa andma, kuid sellegi keelasid Lõunakeskuse juhid ära. - Talupidaja Aarne Väljaots

Sa oled siin

Ostukeskuse piirangud kimbutavad moosikaupmeest

  • Foto: MorgueFile.com

Talupidaja Aarne Väljaots leiab, et sortimendi juhtimise nime all piiravad Lõunakeskuse juhid konkurentsi.
 
Väljaotsa talu peremees Aarne Väljaots tahaks Lõunakeskuse väliturul müüa moosi ja marineeritud seeni. Keskuse juhid aga ei luba seal töödeldud toiduaineid müüa. Väljaots arvab, et piirang on mõeldud selleks, et taluturg Lõunakeskuse teise sissepääsu juures oma kliente ei kaotaks. Ta rääkis, et väliturul ei tohi müüa isegi põllulilli, sest siis langeks keskuses asuva lillepoe Mileedi käive. “Hakkasime inimestele kümneeurose ostu puhul lilli tasuta kaasa andma, kuid sellegi keelasid Lõunakeskuse juhid ära,” meenutas Väljaots. Tema sõnul piiravad taolised keelud konkurentsi.
 
Lõunakeskuse juhatuse liige Jaan Lott leidis, et Väljaotsa süüdistus on auklik ning konkurentsi piiramise etteheide tõsine süüdistus. Lott ütles, et ühe ostukeskuse pinnal ei ole mõistlik samalaadseid tooteid erinevates punktides müüa, mistõttu on tootjate pakkumised Lõunakeskuses reguleeritud. Lott ütles, et tegu pole siiski konkurentsi piiramisega. “Meie tegeleme vaid sortimendi juhtimisega,” sõnas ta.
 
Aarne Väljaotsale on turuplats tähtis kauplemiskoht. Talus marineerib ta koos perenaisega metsast korjatud seeni, ent nad jõuavad toota vaid tuhat seenepurki aastas. Nii väikest kogust suured kauplused müügile ei võta. “Laadad ja turuplatsid ongi põhilised kohad, kus me oma töödeldud toiduaineid müüa saame,” sõnas ta. “Suurematest turgudest on aga Lõunakeskuse väliturg meile kõige lähemal,” lisas Väljaots.
 
Lõunakeskuse väliturg on Loti sõnul mõeldud väiketootjate jaoks, kelle eesmärk on toortoiduaineid hooajaliselt müüa. Ta seletas, et taluturg on sisuliselt talutoodete pood, kus kaupmehed müüvad ise vaid eestimaist toodangut. Toodete juhtimisega püüab keskus vältida olukorda, kus purkidesse pandud toiduained on tegelikult toodetud Leedus või Lätis, kuid turul reklaamitakse neid eestimaiste talutoodetena.
 
Linnavalitsuse ettevõtluse osakonna juhataja Malle Blumenau rääkis, et kaubanduskeskuste territooriumitel toodete reguleerimise eeskirjad ei kehti. Ta ütles, et müügipiirangud ostukeskustes on siseregulatsiooni küsimus, sest keskused võivad kujundada oma sortimendi ise.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kärt Rebane

Lisa kommentaar