Põgenikud saavad uue võimaluse oma haridustaset tõestada

Arab International University Damaskuses. Foto: Arab International University

Eestisse saabuvad põgenikud saavad omandatud haridust vajadusel tõestada ilma haridusdokumendita.

Oma haridusastme tunnistamiseks tuleb välismaalastel esitada Eesti Akadeemilise Tunnustamise Infokeskusesse haridusdiplom või ametlikult kinnitatud käskkiri. See võib aga tekitada probleeme siia sõjaolukorrast saabuvatele pagulastele, kellel ligipääs oma haridusdokumentidele puudub. Seoses sellega on infokeskuses koostamisel kord, mille alusel saavad ilma haridusdokumentideta isikud taotleda oma haridusastme võimalikku tunnustamist.

„Uued meetmed on hiljemalt käesoleva aasta lõpuks välja töötatud,“ ütles Keskuse välisriigi kvalifikatsioonide hindaja Ulvi Maamees. Ta lisas, et pole ühtegi juhtumit, kus haridusdokumendid oleks originaali puudumise tõttu tunnustamata jäänud.

MTÜ Pagulasabi juhatuse esimehe Eero Jansoni sõnul tekib probleem erialadel, kus ilma praktikata erialaseid oskuseid kinnitada ei saa, näiteks arsti või veterinaari amet. Ta tõi näiteks praegu Eestis viibivad noored mehed, kes veel keelt ei oska: nad on läinud tööle restoraniköökidesse selle asemel, et jätkata erialast tööd või edasi õppida. „Oht on selles, et me ei kasuta nende inimeste potentsiaali täielikult ära,“ ütles Janson.

Tartu Ülikoolis õppiv süürlasel Ayham Talebil oma haridusdokumentide kinnitamisega probleeme ei ole tekkinud. Ta rääkis hoopis, kuidas tema sõpradel oli probleeme Saksamaale õppima minemisega, sest haridusdokumendid tuleb kontrollimiseks esitada nii Saksamaa saatkonnale Liibanonis kui ka Süüria ministeeriumile.

Eestis tegeletakse akadeemilise tunnustamisega ENIC/NARIC ehk Eesti Akadeemilise Tunnustamise Infokeskuses, kus igat haridusdokumenti hinnatakse eraldi. Tunnustamisel arvestatakse dokumendi väljastanud õppeasutuse ja läbitud õppekava kvaliteeti. Riigilisi piiranguid dokumentide tunnustamisel ei ole.

Eesti
Simon Suviste