Praegu näevad Riia tänava tammed välja justkui puudlisoenguga puud. Kõik on ühtemoodi. - Ajaloolane Marek Kark

Sa oled siin

Põliste tammepuude kärpimine tekitab küsimusi

Mureliku linnakodaniku hinnangul on puuhooldajad Riia tänava tammepuid liigselt kärpinud, nii et puudest on alles jäänud vaid tüved ja köndistatud harud.
 
Ajaloolane Marek Kark on juba aastaid jälginud kaitsealuste tammepuude kärpimistöid Riia tänaval. Kark ütles, et praegu on puuhooldajad tammedelt maha lõiganud palju kolmesentimeetriseid noori ja rohelisi oksi. Ta lisas, et võraokste lõikamine hävitab keskkonda. Ajaloolane arvas, et linnavalitsus võib alleed hävitada selleks, et Riia tänavat laiendada. Ta pöördus ka ametnike poole, et teada saada, milles seisneb põlistammede kaitse.
 
Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistuse arborist Kaire Zimmer rääkis, et on ise käinud Riia tänaval tammealleed vaatamas ning kinnitas, et hooldajad on lõiganud oksi vaid nii palju kui vaja. Zimmer kõneles, et hooldustöid viivad läbi väljaõppinud puuhooldajad, kes püüavad tammepuude noori oksi säilitada. Ta selgitas, et hooldajad kärbivad tammepuid selleks, et kuivanud oksad jalakäijaid ei ohustaks.
 
Kark ei olnud linnavalitsuse vastusega nõus, sest tema sõnul ei ole hooldustööd piirdunud ainult noorte okste lõikamisega. Ta ütles, et vanad puud peaksid olema just suured ja harulised. “Praegu näevad Riia tänava tammed välja justkui puudlisoenguga puud. Kõik on ühtemoodi,” lausus Kark.  Ajaloolane tundis muret, et inimesed ei pööra enam põlisele keskkonnale tähelepanu ega analüüsi, miks peab kaitse all olevaid puid säilitama.
 
Tartu linn tellib puuhooldusteenuseid firmalt Tree Service. Ettevõtte arborist Jürjo Lokk rääkis, et maas vedelevad noored oksad pärinevad suuremas jaos vahtrapuudelt, sest tammelt lõikavad hooldajad vaid teiste okstega risti kasvanud võrseid, mis ei lase okstel kasvada. Ta lisas, et kärbitakse ka kuivanud oksi, sest nii on puul endal kergem kasvada. “Me ei saa endale sellist barbaarsust lubada,” vastas Lokk küsimusele, kas nende tööd kahjustavad kuidagi kaitse all olevaid tammepuid. Lokk ütles, et hooldajad kärbivad puid nii palju kui vaja, kuid nii vähe kui võimalik.
 
Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni kaitse planeerimise spetsialist Marica-Maris Paju ei ole viimasel ajal Riia tänava tammealleed vaatamas käinud. Kuna kaitse all olevate puude hooldust võivad läbi viia vaid õppinud hooldajad, siis Paju sõnul rikkumisi olla ei tohiks. Ta lisas, et kärpimine on siiski vajalik, sest nii saavad puud kasvada palju jõudsamalt.

Toimetaja: 
Kärt Rebane

Lisa kommentaar