Sa oled siin

Pagulaste tulek võib anda kogudusehoonele uue ilme

  • By Martin Mark (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Rõuge vald on nõus pagulasi vastu võtma, kui riik aitab neil korda teha kohalikud kirikuhooned.

 

Võrumaal asuva Rõuge valla vallavanem Tiit Toots rääkis, et kui riik uuris mõned kuud tagasi, kas vallad on valmis pagulasi majutama, vastas Rõuge vald eitavalt. Põhjus seisnes selles, et vallas pole ruume, kuhu pagulasi elama panna. Nüüdseks on aga Rõuge vallas küpsemas idee, et kui riik aitab Rõuge Maarja kogudusele kuuluvad hooned korda teha, siis lubaks vald pagulasi esialgu nendesse majutada.

 

Koguduse soov on majade säilimine

 

Rõuge Maarja koguduse õpetaja Mait Mölder rääkis, et hoones, mida kogudus soovib korda teha, on olemas seinad, lagi, põrand ja katus – kõik ülejäänu vajab kapitaalremonti. Hoonet ei ole nõukogude aja lõpust saadik keegi kasutanud. “Isegi aknad on kinni löödud, et vandaalid ei saaks neid lõhkuda,” lausus Mölder.

 

Mölder ütles, et esialgsel hinnangul võib hoone kordategemine maksma minna umbes pool miljonit eurot ja hoonesse mahuks elama kaheksa perekonda. Võimalik on välja ehitada ka katusekorrus. Sel juhul mahub Rõugesse rohkem perekondi.

 

Mölder rääkis, et nad on seda ideed arutanud ka koguduses ja liikmed on ettepanekuga nõus. Ta lisas, et koguduse jaoks on peamine see, et hoone ei laguneks ja leiaks kasutust. Uued elanikud peaksid hakkama maksma ka üüriraha. Seda, kui palju, pole riik ja omavalitsus Möldri sõnul veel arutanud. Ta lisas, et kasumi teenimine pole koguduse jaoks oluline, vaid peamine on aidata abivajajaid.

 

Kohalikel vastakad tunded

 

Rõuge vallavanem Tiit Toots ütles, et kohalikud on jagunenud kahte leeri: on nii neid, kes tervitavad pagulasi Võrumaal, kui ka neid, kes on vastu.

 

Rõuge valla kohalik elanik Linnar Kriit rääkis, et vallaelanikud pole vaimustuses ideest, et pagulased Rõugesse kolivad. Samas leiab ta, et kui ammu tühjana seisnud hooned saab korda teha, siis on see igati rõõmustav.

 

Toots ütles, et tema ei oskagi pagulasteemal kindlat seisukohta võtta, sest ühest küljest saab ta aru, et solidaarsusest tuleks pagulasi aidata. Samas kardab ta pagulasi, kes ei taha kogukonda sulanduda. Kui Eestisse tulevad inimesed, kes on töökad, siis leiab Toots, et keegi ei peaks nende vastu olema.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar