Sa oled siin

Pangodi järvel on sagenenud vähkide röövpüük

  • Pangodi järv. Foto: Wikimedia Commons
    Pangodi järv. Foto: Wikimedia Commons

Keskkonnainspektsioon on vähkide röövpüüdjate suhtes alustanud sel aastal 10 väärteomenetlust. Röövpüük kahjustab nii vähkide liigikust ning võib halvimal juhul kaasa tuua ka kriminaalkaristuse.
 
Keskkonnainspektsiooni Tartu büroo juhataja Tanel Türna tõdes, et vähkide röövpüügiga on Pangodi järvel probleeme. Pangodi järve ääres asub kaks telkimiskohta, mis tagavad järvele hea ligipääsu. Ametlik vähipüügihooaeg kestab 1. augustist kuni 31. augustini. Türna sõnul registreeriti juhtumeid, kus püütakse järvel vähki ning telkimisalal pannakse need kohe potti. 
 
„Oli juhtum, kus inspektori saabudes püüdis terve pere vee ääres vähki,“ sõnas Türna. „Teisel juhul väitsid mehed, et ostsid vähid Maximast.“ Käega vähi püüdmine on keelatud, kuid järvest on sel hooajal kõrvaldatud ka üle saja erineva märgistamata püügivahendi. Käega püüdmise eest võib püüdjale määrata trahvi kuni 1150 eurot.
 
Keskkonnaameti Tartu büroo vee-elustiku spetsialisti Aimar Rakko sõnul on Pangodi järvel rikkumisi palju seetõttu, et tegu on lihtsalt Tartumaa vähirikkaima püügikohaga. Telkimisalade lähedust Rakko oluliseks ei pea, sest röövpüüdjad püüavad ka hoolimata sellest. Pangodi järve vähipüügiload on kuum kaup. Kui mõnes teises maakonnas on lubasid siiani võimalik soetada, kadusid Tartumaal Pangodi järve vähipüügiload poole tunniga. Ainsa meetmena röövpüügi vastu võitlemiseks toob Rakko välja veelgi parema järelvalve.
 
Eesti Maaülikooli vähiuurija Margo Hurda sõnul on vähkide arvukus Tartumaal püsinud stabiilselt madal. Pangodi järve vähkide suurt arvukust Hurt põhjendada ei oska. „See on müstika,“ tõdes Hurt. Röövpüügi kahjulikkus ei seisne Hurda sõnul vaid vähkide arvukuse kahanemises, vaid ka haiguste levikus. „Vähkidele ohtlikke haigusi võib edasi kanda ka näiteks paadipõhja sattunud vesi,“ sõnas Hurt. Tema sõnul alustatakse küll iga aasta menetlusi, kuid küsimus on mitu neist ka reaalse karistusega lõppeb. Menetluste lõpptulemused ei kajastu kuskil. Samas nendib Hurt, et vähipüügi järelvalvet on suhteliselt keeruline teostada.
 
Keskkonnainspektsiooni Tartu büroo juhataja Tanel Türna sõnul on plaanis kontrolli Pangodi järvel suurendada. "Plaanis on kaasata ka teisi maakondi ning korraldada ülemaakondlik operatsioon,“ sõnas Türna. Tema sõnul on enne järgmise püügihooaja algust plaanis ka teavituskampaania.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Simon Suviste

Lisa kommentaar