Sa oled siin

Papliallee üle käib tuline arutelu

  • Tartu linnas käib terav arutelu Emajõe-äärse papliallee üle: puude eluiga võib olla võimalik 20 aastat pikendada, kuid varem või hiljem tuleb need maha võtta. Foto:Mlane78212/Wikimedia Commons

Tartus Emajõe-äärsel paplialleel kõrguvad puud ohustavad linnakodanikke, kuid nende maha võtmine või kärpimine on väga keeruline.
 
Bioloogi ja looduskaitseeksperdi Aleksei Lotmani sõnul peab Supilinnas asuva papliallee puhul silmas pidama mitmeid faktoreid, millest peamine on puude vanus.
 

„Mida vanem puu, seda suurem on selle elutähtsus väiksematele eluvormidele ja loomadele, nagu näiteks antud juhul nahkhiirtele,“ rääkis bioloog ja looduskaitseekspert Aleksei Lotman.  

 
Lotman lisas, et puude poole lühemaks kärpimise tõttu võivad puud ka ära surra.
 
Tartu linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistuse arborist Karin Zimmer ütles, et Tartu linn viib läbi uuringu, mis peaks selgitama välja iga papliallee puu seisundi. „Me saaksime teada, kas mõni puu vajab raiet või lõiget,“ lausus Zimmer. Tema sõnul ei hõlma uuring aga loomade ja allee ökösüsteemi analüüsi.
 
Tartu linnavalitsuse rahanduskomisjoni liige Jaak Nigul ütles, et raha eest, mis pannakse uuringusse, võiks olemasolevad puud maha võtta, aga nende asemel tuleb uued puud juurde istutada. „Vanad puud on linnakodanikele oksade tõttu ohtlikud ja võivad inimestele peale kukkuda,“ sedastas Nigul.
 
Tartu abilinnapea Valvo Semilarski ütles, et vanade puude maha raiumine pole väga lihtne, sest nende juured on osad kaldakindlustustest. Nende vahele uute puude maha istutamine on väga keerukas ning need ei tohi rikkuda kandlakindlustust.
 
Valvo Semilarski sõnul on linna lisaeelarvest eraldatud 2000€ uuringute tegemiseks, mis peaks välja selgitama võimalikkuse pikendada allee eluiga.
 

„Kavatseme teha eelneva uuringu, et säilitada allee ning pikendada puude eluiga kuni 20 aasta võrra,“ sõnas Tartu abilinnapea Valvo Semilarski.

 
Jaak Nigul ütles, et tema arvates on raha eraldamine uuringute tegemiseks raharaiskamine. Tema sõnutsi on teadlased välja arvutanud, et paplite eluiga on 80-85 eluaastat. Paplialleel kasvavad puud on pandud kasvama 1930.ndatel seega on puud kohe suremas.

 
„Uurida lihtsalt midagi, millele vastust me juba teame, on mõttetu,“ ütles Tartu linnavalitsuse rahanduskomisjoni liige Jaak Nigul.

 
Valvo Semilarski nentis, et isegi, kui puude eluiga 20 aasta võrra pikendatakse, peab need varem või hiljem maha võtma. Küsimusele, kas praegu poleks mõttekam puid maha võtta, abilinnapea ei vastanud. 

Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar