Sa oled siin

Paratsetamooli kahjulik mõju lapse arengule on endiselt ebaselge

  • Palaviku ja nõrga valu vastu võitlemiseks kasutusel olev paratsetamool kannab endas erinevaid terviseriske. Foto: Freeimages

Hiljuti Saksamaal läbi viidud teadusuuringu autorid soovitavad paratsetamooli retseptiravimiks muuta ja selle mõju rasedate naiste veel sündimata lastele senisest ohtlikumaks tunnistada.
 
Väljaandes Der Spiegel ilmunud uuringu tulemusi avavas artiklis tuuakse välja paratsetamooli kahjulikud kõrvalmõjud rasedatele ja lootele. Uuringu kohaselt võib paratsetamool põhjustada lastel erinevaid neuroloogilisi häireid nagu aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH). 
 
Võimalikele riskidele viitavad ka Taanis ja Norras läbi viidud samasisulised uuringud. Norras tuvastati raseduse perioodil paratsetamooli tarvitanud emade lastel lisaks hüperaktiivsusele ka aeglasemat üldmotoorset arengut ja häireid kommunikatiivsetes võimetes.
 
Kieli valukliiniku peaarst Hartmut Göbel soovitab võimalike ohtude vältimiseks asendada paratsetamool ibuprofeeniga, millel puuduvad taolised kõrvalmõjud ja mis on ühtlasi tõhusamate raviomadustega kui paratsetamool. Siiki soovitab Göbel raseduse viimasel kolmandikul ka ibuprofeenist hoiduda. 
 
Eesti apteekrite liidu juhatuse liige Ülle Rebane ütles, et ravimina on paratsetamool üle tähtsustatud. “Mina soovitan pigem ibuprofeeni,” rääkis Rebane. Rebase sõnul avaldab paratsetamool kahjulikku mõju ka inimese maksale.
 
Eesti ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla arvates pole eelpool viidatud uuringud siiski veel piisavalt veenvad. Uusküla sõnul on paratsetamooli teema Euroopa ravimiameti ravimiohutuse komitees olnud sel aastal kaks korda arutusel. “Komitee jäi arvamusele, et kui kasutada paratsetamooli terapeutilises annuses ja lühiajaliselt, siis on see ohutu,” ütles Uusküla. Ravimiohutuse büroo juhataja rääkis, et ibuprofeeni ei pruugi küll mõjutada neuroloogilist arengut, kuid selle tarbimine võib tekitada südame seina kahjustusi.
 
Eesti ämmaemandate ühingu president Pille Teesalu ütles, et peamiselt soovitatakse meil Eestis käsimüügiravimeid nagu Ibumetin. “Valik on lõpuks ikkagi inimese enda teha, kuid sageli lähtuvad inimesed ravimit ostes hinnast. Meie hoiatame kõigi tablettide puhul võimalike kõrvalmõjude eest,” lisas Teesalu.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Dagny Viks

Lisa kommentaar