„Olen kindel, et standardini ei ole jõudnud mitte ükski hoone, peale meie ehitatud majade." Tarmo Tamm, OÜ Sense tegevjuht

Passiivmajade ehitaja: konkurendid tüssavad kliente

• Paljud ehitusfirmad pakuvad nõuetele mittevastavaid passiivmaju. Foto: Freeimages

Enamik passiivmajade rajamist pakkuvad ettevõtted ei suuda tegelikult nõuetele vastavaid ehitisi luua, leiab Eesti esimene passiivmajade ehitaja.

Passiivmaja ehitamise eesmärk on hoone küttevajaduse vähendamine. Energiatõhususele rõhumine on tavaline ja tänapäeval ei jäta keegi seda sõna kasutamata, leiab passiivmajade projekteerimise ja ehitamise ettevõtte Sense OÜ tegevjuht Tarmo Tamme.

Ta lausus, et paljud firmad lisavad oma kodulehtedele sertifikaate ja logosid, tegelikult on koolitused aga läbimata. „See on sulaselge kliendi petmine,“ arvas Tamm.

Tamme sõnul on Eestis umbes kümme perekonda, kes on tellinud passiivmaja, kuid hooned tegelikult nõuetele ei vasta. „Olen kindel, et standardini ei ole jõudnud mitte ükski hoone, peale meie ehitatud majade,“ ütles Tamm.

Tamm rääkis, et kui ehitajad ei ole passiivmaja ehitamise teooriasse tõsiselt süüvinud, ei tohiks ükski ehitusfirma selle ehitamist ka pakkuda. Lisaks teooriale tuleb tema sõnul ehituse käigus oskusi omandada ja pidevalt praktiseerida. „See ei ole üldse mingi nalja tegemine, nagu paljud firmad arvavad,“ lisas Tamm.

Eesti Passiivmajaliidu tegevjuhi Kristo Kalbe kinnitas, et turul on ettevõtteid, kes eksitavad tellijaid valeinfoga ja pakuvad passiivmaju, kuid tegelikult ei ole hooned piisavalt tõhusad, et neid saaks passiivmajadeks nimetada.

Kalbe selgitas, et passiivmajade ehitust pakkuvatel ettevõtetel puudub tihti arvutuslik taust maja ehitamiseks ning hoone valmimise aluseks on vaid mõne ehitusmaterjali olemasolu. Tema hinnangul leidub ettevõtjaid, kes nimetavad oma maju passiivmajadeks soojustusmaterjali pärast. Kalbe sõnul sobivad  need materjalid tegelikult ainult Kesk-Euroopa majadesse.

Tüüpprojektide müügiga tegeleva ettevõtte Volmarsoft OÜ esindaja Marika Kodis ütles, et passiivmaja ehitamisel kasutatakse praktiliselt samu materjale, mida ka tavamaja ehitamisel. Ta lisas, et erineb ainult materjali paksus või tihedus ning peamine on see, et maja oleks kokkuvõttes energiasäästlik.

Kodise sõnul ei ole ka ehitajatel vaja rohkem oskusi. Ta rääkis, et töö kvaliteet peab alati nõuetele vastama ning ei ole oluline, kas ehitatakse passiivmaja või tavamaja.

Gerrit Mäesalu