Sa oled siin

Passiivmajade ehitajad tüssavad kliente

  • Passiivmaja. Foto: Wikimedia Commons

Enamik passiivmaju rajavaid ettevõtteid ei suuda nõuetele vastavaid ehitisi luua, kuid pakuvad klientidele alternatiivseid lahendusi.
 
Passiivmajad erinevad teistest hoonetest peamiselt vähese küttevajaduse poolest. Selliseid maju projekteeriva ja ehitava Sense OÜ tegevjuhi Tarmo Tamme sõnul on tavaline, et ehitusettevõtted rõhuvad energiatõhususele. Samas, paljud firmad lisavad oma kodulehtedele sertifikaate ja logosid, olgugi et tegelikult on neil koolitused läbimata, lisas Tamm. Ta ütles, et see on sulaselge kliendi petmine. 
 
Tamme sõnul on Eestis umbes kümme perekonda, kes on tellinud passiivmaja, mis tegelikult nõuetele ei vasta. „Olen kindel, et peale meie ehitatud majade ei ole standardini jõutud,“ ütles ta.
 
OÜ Sense alustas tegevust 2005. aastal ning on Eestis esimene ettevõte, mis spetsialiseerub vaid passiivmajadele.
 
Tamm rääkis, et kui ehitajad ei ole passiivmaja konstrueerimise teooriasse tõsiselt süüvinud, ei tohiks nad sellega ka tegeleda. Lisaks, tema sõnul tuleb oskusi ka ehitamise käigus omandada ja pidevalt praktiseerida. „See ei ole mingi naljategemine, nagu paljud firmad arvavad,“ ütles Tamm.
 
Eesti Passiivmajaliidu tegevjuht Kristo Kalbe kinnitas, et turul on ettevõtteid, kes eksitavad tellijaid valeinfoga. Ta ütles, et tihti pakutakse passiivmaju, kuid tegelikult ei ole hooned piisavalt tõhusad, et neid saaks nõnda nimetada.
 
Tüüpprojektide müügiga tegeleva ettevõtte Volmarsoft OÜ esindaja Marika Kodis ütles, et passiivmaja ja tavalise hoone ehitamisel kasutatakse praktiliselt samu materjale. Ta lausus, et erineb ainult materjali paksus või tihedus ning peamine on see, et maja oleks kokkuvõttes energiasäästlik.
 
Kodis ütles, et töö kvaliteet peab alati nõuetele vastama ning ei ole oluline, kas ehitatakse passiivmaja või tavamaja. Tema sõnul ei ole ka ehitajatel tavapärasest rohkem oskusi vaja. 
 
Kalbe selgitas, et passiivmajade ehitust pakkuvatel ettevõtetel puudub tihti arvutuslik taust maja ehitamiseks ning hoone valmimise aluseks on vaid mõne ehitusmaterjali olemasolu. Tema sõnul leidub ettevõtjaid, kes nimetavad oma maju passiivmajadeks soojustusmaterjali pärast. Kalbe ütles, et need materjalid sobivad tegelikult ainult Kesk-Euroopa majadesse.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Lauri Habakuk

Lisa kommentaar