„Põletada tohib vaid kuiva puitu ning mitte mingil juhul ei tohi ahju visata prahti või riideid.“ 
Keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi osakonna juhataja Erik Teinemaa

Sa oled siin

Peentolm tõstab vähiriski

  • Peentolmu tekitab ka autodega sõitmine. Allikas: Wikimedia

Külmade ilmade saabudes kasvab autodega sõitmise ja ahjukütmise tõttu õhus peentolmu sisaldus, mis võib soodustada vähkitekitavate haiguste põdemist.
 
Peened tolmuosakesed on väiksemad kui kümme mikromeetrit. Üks mikromeeter on tuhat korda väiksem ühest millimeetrist. Inimene ei suuda nii väikseid peentolmu osakesi nina või suu kaudu filtreerida ja nii tungivad need kopsudesse.
 
Tartu Ülikooli arstiteaduskonna keskkonna- ja töötervishoiu dotsent Hans Orru rääkis, et kopsu pääsenud peentolm ärritab hingamisteid ja tekitab köhahooge. Raskemal juhul võib vallanduda riniit, tekkida krooniline bronhiit või kopsupõletik. Samuti võib peentolm suurendada infarkti- ja insuldiriski ning tõsta vererõhku.
 
Orru on uurinud peentolmu mõju tervisele alates 2008. aastast. Tema sõnul on tõestatud seos peente tolmuosakeste ja vähkitekitavate haiguste vahel. Orru arvutas uuringu käigus välja, et hüpoteetiliselt kaotab inimene liiga kõrge tolmuosakeste sisalduse tõttu õhus oodatava eluea pikkusest peaaegu kaheksa kuud.

Keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi osakonna juhataja Erik Teinemaa rääkis, et inimesed saavad end tolmu eest kaitsta, kui nad väldivad tipptundidel kesklinnateid. Sama oluline on tema sõnul õigesti kütmine, sest peentolm tekib just valesti ahju küttes. „Põletada tohib vaid kuiva puitu ning mitte mingil juhul ei tohi ahju visata prahti või riideid,“ ütles Teinemaa.
 
Peale selle rääkis ta, et viimastel aastatel on peentolmu tase olnud kõrge just külmade ilmade ajal, sest sel ajal kütavad inimesed rohkem ahju kui muul ajal. „Kui samal ajal on -25 kraadi ja kõrgrõhkkond, siis õhk ei haju,“ ütles Teinemaa.  
 
Samuti soodustab peentolmu teket liiv, mis aitab talvel teedelt jääd tõrjuda. Tolmu tekitab ka autoga sõitmine, eriti kui liikuda talvel asfaldil naelkummidega masinaga.
 
Linnavalitsuse keskkonnateenistuse juhataja Ülle Mauer rääkis, et peentolm on suuremates linnades tavaline probleem. Peene õhusaaste osakeste piirmäär on ühe ööpäeva jooksul 50 mikrogrammi kuupmeetris, ent mõnikord on selle normi ületamine lubatud. „Olukord ei ole otseselt kontrolli alt väljas,“ ütles Mauer.
 
Tema sõnutsi on tegu probleemiga, mida ei saa üle öö lahendada ning linnal tuleb selle tarbeks tegelda pikaajalisemate eesmärkidega, näiteks püüda transpordiarengukava abil vähendada autode hulka kesklinnas, sest seal tekib kõige rohkem peentolmu.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Triin Ärm

Lisa kommentaar