Sa oled siin

Perearste kimbutab ajapuudus

  • Arst. Foto: Freeimages.com

Tartu perearstide sõnul on vastuvõtuajad liialt lühikesed, mistõttu nad ei jõua ühe visiidi jooksul patsientide kõigi probleemidega tegeleda. 
 
Haigekassa on määranud vastuvõtu ametlikuks kestuseks 20 minutit. Tartu ülikooli kliinikumi eetikakomitee liige doktor Margus Ulst selgitas, et see aeg on liiga lühike. „Kui patsient pöördub arsti poole esimest korda, ei suudeta selle ajaga probleemi lahendada,“ ütles ta. 
 
Eesti patsientide esindusühingu juhataja Pille Ilvese sõnul kestab Soomes esmane visiit 60 minutit ning selle aja jooksul jõuab arst patsiendiga piisavalt tegeleda. 
 
Perearst Ruth Ladva rääkis, et suurem osa patsiente käib tema visiidil rohkem kui ühe tervisehäirega. „Ja sinna see aeg kulub. Raske on patsiendile öelda, et paneme teise probleemiga tegelemiseks uue aja,“ ütles Ladva. 
 
Perearst Maire Nirk ütles, et tavaliselt saab terviseprobleemi tõsidusest aru juba siis, kui patsient aja kinni paneb. „Tunnen oma patsiente ja tean, et kui ma 20 minutiga välja ei tule, arvestan tema visiidi pikkuseks 40 minutit või kutsun ta uuele visiidile tagasi,“ selgitas ta.
 
Ilvese sõnul pikendab visiidiaega ka see, kui patsiendid jäävad arstiga lobisema. „Eestis ei ole perearsti juures käimine tasuline ja mõni lähebki arsti juurde selleks, et suhelda,“ ütles ta. 
 
Sellises olukorras peab arst patsiendile viisakalt märku andma, et tema vastuvõtuaeg on läbi. „See on arsti professionaalsuse küsimus, kuidas patsiendile ust näidata, kui tervisejutud möödas on,“ sõnas Ilves. 
 
Ladva sõnul ei saa inimesed arvestada sellega, et saavad ilma järjekorrata arsti visiidile. „Kõik tahavad kohe ja kiiresti arsti juurde saada, aga juuksurisse me ka ju kohe ei saa minna,“ ütles Ladva. 
 
Ulsti arvates peaks vastuvõtuaega pikendama 30 minutini patsiendi kohta. „On vaks vahet, kas pead tunnis kaks või kolm patsienti vastu võtma,“ sõnas Ulst.
 
Samas tooks vastuvõtuaja pikendamine tema sõnul kaasa veel pikemad arstijärjekorrad ja veelgi rahulolematud patsiendid. „Alati on keegi, kes ei ole olukorraga rahul,“ ütles Ulst. 

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Lauri Habakuk

Lisa kommentaar