Sa oled siin

Piimatootjat nörritavad abiraha jagamise põhimõtteid

  • Lehmade antav piimakogus võib erineda ligi poole võrra, mis tõttu lehmade hulk ei näita toodetava piima hulka. (foto: freeimages.com)

Tartu edukaim põllumajandustootja Tartu Agro ei pea põhjendatuks Euroopa Liidu antava piimatoetuse jagamist piimakarja suuruse järgi, kuna ka ühe tootja erinevad lehmad võivad anda erineva koguse piima. 
 
Lähipäevil peaks põllumajandusministeerium otsustama, kuidas jagab ministeerium Eesti piimatootjate vahel laiali Euroopa Liidu seitsme miljoni euro suuruse abiraha. Praegu raha jagamise tingimused veel kindlad ei ole, kuna põllumajandusminister Ivari Padar peab rahastamise tingimused Euroopa Komisjoniga enne läbi rääkima.
 
Ehkki Ivari Padar ei soovinud teemat kommenteerida, sõnas Tartu Agro juhataja Aavo Mölder, et temale teada oleva info järgi hakkab ministeerium põllumeestele raha jagama lehmade arvu järgi. See tähendab, et mida enam lehmi piimatootjal on, seda rohkem raha ta saaks.
 
Möldri hinnangul taoline raha jagamine kõige parem ei oleks, kuna piimatootmise kulud ja tulud tulenevad müügipiimast, mitte lehmade kogusest. Möldri sõnul võib ühe piimatootja erinevate lehmade antav piimakogus erineda ligi poole võrra. “Ühelt lehmalt võin saada 10 tonni piima aastas, teiselt vaid 5 tonni,” selgitas ta.
 
Toetuste määramisel võiks arvestada tootmiskvooti
 
Mölder rääkis, et lehmade arvu pealt toetuse maksmisel jääks piimatootjateni jõudev summa väga väikeseks. “Paljud piimatootjad ütlevad, et selline toetus oleks nagu nöökimine,” väidab Mölder. Ta lisas, et ehkki Euroopa Liidu antav raha on vaid ühekordne toetus, peab ministeerium ka siin hoolega mõtlema, kuidas raha jaotada.
 
Eesti piimatöötlejaid ühendava piimaliidu juhataja Tiina Saroni sõnul võiks piimatoetuste määramisel arvestada piima tootmiskvooti. Sellisel juhul makstakse toetust toodetud piima kvoodi kilogrammide kohta. Nii saaksid enim toetust kõige rohkem piima tootvad ettevõtted.
 
Arvestades, et Eestile määratud piimakvoodi ehk kindlaks määratud piima tootmismaht on ligikaudu 700 tonni aastas ja Euroopa Liit annab abirahaks 7 miljonit eurot, jõuaks Möldri sõnul tootjateni 10 eurot tonni kohta. “Seda on muidugi väga vähe, aga igast rahast on põllumajanduses abi,” rääkis ta.
 
Põllumajandusministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Kristo Mäe sõnas, et laiemas plaanis peab ministeerium toetusraha jagamisel otsustama, kas toetust makstakse kõikidele piimatootjatele ühtlaselt näiteks vastavalt loomade arvule või arvestatakse ennekõike tootmise mahtu. “Lähipäevil peaks selguma, kuidas Euroopa Komisjon probleemi näeb,” ütles Mäe.
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Anneli Kann

Lisa kommentaar