Pilliroogu tuleb Võrtsjärvest koristada mõistlikult

Võrtsjärve rannikul aastatega laienenud pilliroo ära vedamine ei ole Eesti maaülikooli teaduri sõnul mõttekas.

Liigse pilliroo ohjeldamisega tegelevad kohalikud inimesed, kes peavad  selle jaoks keskkonnaametilt luba taotlema. Loaga kaasneb kohustus lõigatud pilliroog veekogust eemale vedada.

Keskkonnaameti looduskaitse juhtivspetsialisti Kaili Viilma sõnul on lõigatud pilliroo ära vedamine tähtis, kuna veekogus on toitainete üleküllus. Pilliroo ära vedamise eesmärgiks ongi vette jõudvate toitainete vähendamine.

Ära vedamine on kulukas

Eesti maaülikooli limnoloogia teaduri Ain Järvalti sõnul võib pilliroo ära vedamine olla küll kasulik, kuid seda pigem väiksematele veekogudele kui Võrtsjärv. ''Võrtsjärve äärest pilliroo ära vedamine on mõttetult kallis. Kevadine tõusuvesi viib lahtise roo minema,'' sedastas ta. Järvalt rääkis, et Võrtsjärve jaoks on see pilliroo mõju nagu tilk meres. Samuti lisas ta, et pilliroog laguneb vees liikudes kiiremini kui maismaal seistes.

Ühe probleemina tõi Järvalt välja ka selle, mis lõigatud pilliroost edasi saab. ''Seda pilliroogu ei ole kuhugi viia. Mina küll ei tahaks, et minu kinnistule toodaks hunnik roogu, mille lagunemiseks kulub aastaid,'' tõi ta välja. Võrtsjärve-äärne pilliroog ei ole Järvalti sõnul edasiseks kasutuseks sobilik.

Viilma jaoks oli sellise arvamuse kuulmine esmakordne. ''Ma ei ole kunagi kuulnud, et keegi peaks pilliroo koristamist tarbetuks tegevuseks,'' ütles ta. Samas nentis ta, et pilliroo ära vedamine ei pruugi üksikisiku jaoks tõesti majanduslikult kasumlik tegevus olla. Siiski ei saa Viilma sõnul laguneva pilliroo negatiivset mõju tähelepanuta jätta. Veekogude suurus ei ole tema sõnul oluline.

Pilliroog ilma asjata ei ole

Eesti maaülikooli limnoloogia teaduri Tõnu Feldmanni sõnul ei ole asi nii must ja valge. Feldmann räägib, et praegu on lõigatud pilliroo ära vedamine hea võimalus vette jõudvate toitainete vähendamiseks. Ilma selleta tekiks Võrtsjärves surnud ring, kus toitaineid aina koguneks ja olukord ei paraneks.

Samas ei tohiks lõigatud pilliroogu täielikult likvideerida vaid kõik peab olema tasakaalus. ''Vees seisev pilliroog ei vedele seal niisama, osad kalad kasutavad seda kudemiskohana ja veelinnud pesitsuspaigana,'' tõi ta välja.

Aleksander Pihlak