Sa oled siin

Piritalase hääl kaalub rohkem kui lasnamäelase oma

Tallinn on kohalike omavalitsuste valimistel jaotatud kaheksaks valimisringkonnaks, et ka väiksemate piirkondade nagu Nõmme ja Pirita huvid oleksid volikogus esindatud, kuid mandaadid on aga jaotatud nii, et suurima piirkonna, Lasnamäe valija on volikogus alaesindatud, Pirita valija aga üleesindatud.
 
Tallinna linna volikogus on 79 kohta. Pooled volikogu kohtadest jaotatakse seadusest tulenevalt linnaosade vahel võrdselt, olenemata nende elanike arvust, valijate hulgast või valimistel osalenutest – kõik kaheksa valimisringkonda saavad viis mandaati. Ülejäänud 39 jaotatakse valijate hulga järgi.
 
Lasnamäe linnaosa endise vanema Olga Ivanova sõnul tuleks kogu süsteem üle vaadata. «See on tõsine probleem,» lausus ta. Ivanova ütles, et mandaatide jaotus on poliitiline otsus nagu ka Tallinna volikogu suurendamine 2009. aastal 63 liikmelt 79-le. «Arvati, et Reformierakond saab Tallinna linna volikogus rohkem mandaate, aga tulemus oli hoopis vastupidine,» ütles Ivanova.
 
Mandaatide jaotuse üle otsustab riigikogu, kus pea 17 aastat oli enamuses Reformierakond. «Samas Keskerakonna võimu ajal pole midagi muutunud, Pirita sai sel aastal isegi ühe mandaadi juurde,» ütles Ivanova, kes möödunud esmaspäeval Keskerakonnast välja arvati.
 
«Tõepoolest, kõik hääled ei ole võrdsed,» ütles Tallinna linnasekretär ja Tallinna valimiskomisjoni esimees Toomas Sepp, kuid lisas, et teema on kohtus läbi vaieldud ja leitud, et mandaatide jaotus on proportsionaalne.
 
Viimati tõstatas tallinlaste häälte võrdsuse küsimuse kohalikel valimistel riigikogulane Ain Seppik (Keskerakond) 2009. aastal ning siis leidis ka õiguskantsler Indrek Teder, et mandaadid jagunevad Tallinnas ebaproportsionaalselt.
 
«Siis oli Reformierakond võimul ja tegutseti selle nimel, et Keskerakonnale ära teha,» ütles Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi lektor Rein Toomla. Ta lisas, et see oli näide sellest, kuidas päevapoliitilistel eesmärkidel prooviti seadust muuta. Ühe lahendusena pakub Toomla välja linnaosade ümberjaotamist. Praegune lahendus on Toomla sõnul 25 aastat vana ja piirkonnad loodi toona üsna kunstlikult. Ta lisas, et tegi paar aastat tagasi ettepaneku teha Tallinn kahekojaliseks – ühes kojas otsustavad valijad, teises kojas iga delegeerib linnaosa kedagi volikokku.
 
Mandaatide jaotuse muutmine Tallinnas võib Toomla sõnul kõne alla tulla pärast järgmisi riigikogu valimisi 2019. aastal, kui Keskerakond teeb märkimisväärselt hea tulemuse ja saab moodustada koalitsiooni.
 
Lasnamäe valimisealine elanikkond, 100 927 inimest, on 6,8 korda suurem Pirita valimisealisest elanikkonnast, 14 742 inimest, samas mandaate on Lasnamäel vaid 2,2 korda rohkem – Pirital seitse, Lasnamäel 16 mandaati. 

Märksõnad: 
Poliitika

Lisa kommentaar