Sa oled siin

Plaanitavad seadusemuudatused seavad Tartu erakoolid raskesse olukorda

  • Haridus- ja teadusministeerium. Foto: Ivo Schenkenberg
    Haridus- ja teadusministeerium. Foto: Ivo Schenkenberg

Tartu erakoolid kritiseerivad haridus- ja teadusministeeriumis valmivaid seadusemuudatusi ja ministeeriumi tööd. Erakoolide rahastamissüsteemi võimalik muutumine teeb raskeks eelarve planeerimise.
 
Erakoolide seaduse muudatuste jõustumisel kaob omavalitsuselt kohustus erakoolidele toetust maksta. Selgusetu on, millises mahus erakoole edaspidi toetatakse. Seadusemuudatuste vastuvõtmise korral jõustuvad muudatused 1. septembrist 2016. 
 
Tartu erakoolide juhtide sõnul on koostöö Tartu linnaga hea ja linn on lubanud erakoole edasi toetada. Tartu kristliku põhikooli direktori Helve Loki sõnul on eelarvet väga raske planeerida, kuna paika saab panna ainult kulud, kuid tulude poolt kool planeerida ei oska. Ministeerium on Loki sõnul eelnõud koostades liialt kiirustanud ja erakoolide arvamust kuulda võetud ei ole. 
 
Hirmu, et seadusemuudatuste jõustumisel kaob koolidelt linna tugi, Tartu erakoolidel ei ole. Siiski satub Loki sõnul väike kool raskesse olukorda. „Tundes oma lapsevanemaid tean, et õppemaksu tõsta ei ole võimalik,“ sõnas Lokk. Tartu kristlik põhikool soovib hoida klasse võimalikult väiksena, kuid seadusemuudatused teevad selle väga raskeks. „Tuleb mõelda, kuidas edasi,“ sõnas Lokk.
 
Ka Tartu katoliku hariduskeskuse direktori Heiki Haljasoru sõnul on koolil tänu linna toetusele lihtsam. Näiteks toob ta välja Võrumaal asuva Pikakannu kooli, mida omavalitsus seadusemuudatuste jõustumisel suure tõenäosusega toetama ei hakka. Haljasoru sõnul ei täida seadusemuudatused oma eesmärki. „Kui seadusemuudatuste eesmärk on raha säästa, siis erakoolide sulgemise korral peab omavalitsus lapsele ikkagi õppekoha leidma,“ sõnas Haljasorg. 
 
Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsleri Mart Laidmets rääkis, et Tartu erakoolid on väga heas seisus, kuna linna ja erakoolide vaheline koostöö on hea. Laidmetsa sõnul on seadusemuudatuste kallal tööd tehtud alates riigikohtu otsusest, mille kohaselt on erakoolide ülalpidamine riigi kohustus. Sellest alates on erakoolide esindajad ka protsessist osa võtnud. „Ka järgmisel nädalal on kavas kohtumine erakoolide esindajatega,“ ütles Laidmets.

Märksõnad: 
Poliitika
Toimetaja: 
Simon Suviste

Lisa kommentaar