Inimesed veavad oma prügi kuskile, sest nad teavad, et sealt koristatakse see ära. Tartu LV keskkonnateenistuse juhataja Ülle Mauer

Sa oled siin

Prügi sorteerimine ajab tartlased kimbatusse

  • Tartlased ei oska prügi sorteerida. Foto: Freeimages
    Tartlased ei oska prügi sorteerida. Foto: Freeimages

Tartus on märgistatud pakendikonteinerid ja jäätmejaamad, kuid linnaelanikud ei oska prügi õigesse kohta paigutada. 
 
„Ükskõik kuhu ma oma hoolsalt sorteeritud pakendeid viima lähen, seal on lisaks ka kõike muud,“ rääkis Karlovas elav Eva Reinmaa. Tema sõnul on Tartus tõsine probleem see, et hooletud ja keskkonnateadmatud inimesed rikuvad ära korralikult sorteeritud prügi. Jäätmekäitlusega tegeleva ettevõtte AS Epler & Lorenz keskkonnajuht Moonika Lipping kinnitas, et pakendikonteineritesse pannakse asju, mida seal kindlasti olla ei tohiks: ehitusprügi, mähkmeid, patareisid jms. 
 
Tartu linnavalitsuse keskkonnateenistuse juhataja Ülle Mauer ütles, et tihtipeale on probleemiks hoolimatus. „Inimesed veavad oma prügi kuskile, sest nad teavad, et sealt koristatakse see ära. Mida rohkem me puhastame, seda rohkem selline käitumine kinnistub,“ ütles Mauer. Näiteks esines eriti suur probleem Ihaste tee bussipeatuse juures, kuid pärast valvekaamera paigutamist lõppes Maueri sõnul ka ebaseaduslik prügi mahapanek. „Risustajaid sai autonumbri järgi tuvastada ja trahvida,“ selgitas ta. 
 
MTÜ Eesti Pakendiringlus tootmis- ja logistikajuhi Anti Tammeoksa sõnul on probleem see, et märgistus konteineritel ei ole piisavalt selge ja ajab inimesi segadusse. Selgemad juhendid aitaksid linnaelanikel prügi õigesti sorteerida. 
 
Mauer rääkis, et linlastes tekitab segadust see, et jäätmekäitlusfirmad ei märgista oma konteinereid sarnaselt. „Ühes kohas on konteiner, kuhu võib panna nelja sorti pakendit, teises kohas peab kõik eraldi panema,“ ütles ta. Maueri sõnul ei ole tartlased harjunud ka sellega, et pakendikonteinerisse peab panema puhtad pakendid. „Inimestele ei meeldi oma prügi pesta,“ täpsustas keskkonnateenistuse juhataja. Mauer lisas, et määrdunud pakendi taaskasutamine on igatahes keskkonnasõbralikum kui selle viskamine olmeprügi hulka. 
 
Moonika Lipping tõi välja, et teavitustöö jäätmete liikide kaupa sorteerimise kohta on puudulik. „Pole ammu kuulnud, et postkastidesse oleks sel teemal mingit infot pandud,“ ütles Lipping.  

 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Mari Krusten

Lisa kommentaar