Sa oled siin

Prügi sorteerimine ajab tartlased kimbatusse

  • Pahatihti valatakse sorteeritud prügi ühte prügiautosse, mis muudab tegevuse mõttetuks. Foto: freeimages.com

Tartus on märgistatud pakendikonteinerid ja jäätmejaamad, kuid linnaelanikud ei oska enda prügi õigetesse prügikastidesse paigutada.
 
„Ükskõik kuhu ma lähen oma hoolsalt sorteeritud pakendeid viima, seal on lisaks pakenditele ka kõike muud,“ rääkis Karlovas elav Eva Reinmaa. Tema sõnul on Tartus tõsine probleem see, et hooletud inimesed rikuvad ära korralikult sorteeritud prügi.
 
Jäätmekäitlusega tegeleva ettevõtte AS Epler & Lorenz keskkonnajuht Moonika Lipping rääkis, et pakendijäätmete hulka pannakse asju, mida ei tohiks, näiteks ehitusprügi, mähkmeid ja patareisid.
 
Tartu linnavalitsuse keskkonnateenistuse juhataja Ülle Mauer ütles, et tihtipeale on probleemiks hoolimatus. „Inimesed veavad oma prügi kuskile, sest nad teavad, et sealt koristatakse see ära. Mida rohkem me puhastame, seda rohkem selline käitumine kinnistub,“ ütles Mauer.
 
Eriti suur oli probleem Ihaste tee bussipeatuse juures. Pärast sinna valvekaamera paigutamist probleem lahenes. „Risustajaid sai autonumbri järgi tuvastada ja trahvida,“ selgitas ta.
 
MTÜ Eesti Pakendiringlus tootmis- ja logistikajuhi Anti Tammeoksa sõnul on probleem see, et märgistus konteineritel ajab inimesi segadusse. Selgemad juhendid konteineritel aitaksid linnaelanikel prügi õigesti sorteerida.
 
Mauer nõustus, et linlastes tekitab segadust see, et jäätmekäitlusfirmad ei märgista oma konteinereid samamoodi. „Ühes kohas on konteiner, kuhu võib panna nelja sorti pakendit, teises kohas peab kõik eraldi panema,“ ütles ta.
 
Maueri sõnul ei ole tartlased harjunud ka sellega, et pakendikonteinerisse peab panema puhtad pakendid. „Inimestele ei meeldi oma prügi pesta,“ ütles ta. Mauer lisas, et määrdunud pakendi taaskasutamine on igatahes keskkonnasõbralikum kui selle viskamine olmeprügi hulka.

Toimetaja: 
Tuudur-Jaan Rekkor

Lisa kommentaar