Sa oled siin

Prantsuse vabatahtlik õpetab noori grafitis rohkemat nägema

  • Graffiti Londonis. Foto: Flickr kasutaja Brocco
    Graffiti Londonis. Foto: Flickr kasutaja Brocco

Tartus Lille Maja noortekeskuses on noortel võimalus õppida kuni kevadeni igal neljapäeval grafiti tehnikaid ning vaadata grafitit kui kunstiliiki, mitte vandalismi.
 
Grafitiklubi esimene tund toimus Lille Majas 24. septembril. Tundi viis läbi prantslane Jérôme Plouzeau, kes tuli Tartusse vabatahtlike programmi raames.  Kursus päädib lõputööga Lille maja noortekeskuse Kalevi tänava poolsel seinal. Täna kaunistavad kulunud kollakat seina naksitrallide, Batmani ja populaarse Venemaa multifilmi „Nu, pogodi!“ tegelased.
 
Tartu Ülikoolis bioloogiat õppiv Kaisa Tihkan jäi esimese tunniga väga rahule. „Ma tegelen tänavatantsuga ja grafiti üks selle kultuuri osa,“ sõnas Tihkan. Tihkani sõnul on olnud grafitit võimalus õppida näiteks Stencibility tänavakunstifestivalil, kuid seda ühekordse õpitoa raames. Tänavakunst kaunistab tema sõnul linnapilti ja muudab selle mitmekesisemaks. 
 
Eestis on grafiti mitmel puhul tekitanud probleeme: grafitikunstnikud joonistasid täis uued Elroni rongid ja Tartus kutsuti Sõpruse silla all joonistanud maalikunstnik Edgar Tedresaarele politsei. Tedresaare tegevus oli legaalne ja ta joonistas Stencibility tänavakunstifestivali raames. 
 
Grafitiklubi õpetaja Jérôme Plouzeau rõhutas, et on vahe illegaalsel ja legaalsel tänavakunstil ning tänavakunstil on oma ajalugu. „Igale inimesele peab jääma oma arvamus, aga mina pean tänavakunstist lugu,“ sõnas Plouzeau. Näiteks selgus loengus, et pihustivärve kasutas Ameerika Ühendriikide sõjavägi algselt masinate maskeerimiseks. 
 
Tänavakunsti ajalugu on näha ka Tartus. Tartus võib seina sisse kraabitud, 1828. aastast pärit grafitit näha Tartu Toomkiriku lõunatornis. Plouzeau sõnul on Tartu tänavakunst teistsugune, kuid talle meeldib see väga. Prantslase sõnul on Tartus vähe seinu, kuhu kunstnik legaalselt joonistada saaks. Tema kodulinnas on neid vähemalt viis.
 
Lille Maja noorsootöö spetsialist Auli Auväärt ütles, et grafitiklubi tegemiseks neil endil teadmisi ei jätku ja Plouzeau oskused annavad noortekeskusele palju juurde. „Tartu on omamoodi grafiti Meka,“ sõnas Auväärt. Lapsed saavad õppida ja omandada tehnikaid ning  Lille maja otsaseina näol saavad endale ka väljundi. Grafitiklubi aitab lastel ja noortel tutvuda Tartu kultuuriruumiga ja läbi selle areneda. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Simon Suviste

Lisa kommentaar