Sa oled siin

Raadi rehvimägesid ähvardab süütamisoht

  • Kumm. Autor: William Warby

Raadi lennuväljal kõrguvad rehvimäed on järelvalveta ning seetõttu lihtsasti süüdatavad.

 

Lennuväljal seisab kümme ligi seitsme meetri kõrgust rehvihunnikut. Kokku on hunnikutes umbes 12 000 tonni rehve. Järelvalvet väljakul ei ole ja rehvihunnikute juurde pääseb igaüks. Viimati süüdati Raadile ladustatud rehvid 2013. aasta jaanipäeva aegu. Kuna praegu on lennuväljal rehve ladustava ettevõtte Rubronic OÜ jäätmeluba alles menetluses, ei saa päästeamet järelvalvet ka nõuda, ütles Lõuna päästekeskuse kriisireguleerimise büroo juhataja Arvi Uustalu.

 

Uustalu sõnul soovitas päästeamet Rubronicul süütamisohu vähendamiseks piirata rehvihunnikud taraga ja võtta tööle valvur, kes alal silma peal hoiaks. Kustutustööde hõlbustamiseks palus päästeamet Rubronicul kaevata ka veevõtukoht. Seni on ettevõte täitnud vaid veevõtukoha kaevamise nõuet, kuid sealgi ei ole veel looduslikku vett sees, ütles Uustalu. Päästeamet teeb tema sõnul kõik, et sellised rehvide ladustamiskohad linnade lähedusest kaotada.

 

Uustalu ütles, et rehvipõlengust tekkiv suits on vähki tekitavate omadustega ja sisaldab palju mürgiseid aineid. „Eriti mõjutab see astmaatikuid ja väikelapsi." Ta lisas, et kui keegi peaks rehvid süütama, on tulekustutusvahu kasutamisel ohus ka põhjavesi.

 

Rubronicu juhatuse liikme Siim Lauri sõnul on firma kõik neile seni esitatud nõuded täitnud. Veevõtukoha kaevas firma valmis ning kuna valvuri palkamist Lauri sõnul päästeameti ettekirjutused veel ette ei näe, siis ei ole seda ka tehtud. Lauri rääkis, et Raadi rehvimäed küll järjest kahanevad, kuid seda takistavad keskkonnaameti seatud müügipiirangud. „Sel aastal ei tohi me näiteks Eestis üldse oma rehvipuru müüa,“ rääkis Lauri. Tema sõnul on põhjuseks puuduvad sertifikaadid, mida keskkonnaamet nõuab.

 

Keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo juhataja Tanel Türna ütles, et sarnaseid rehvide ladustamise kohti nagu Raadil on Eestis kümneid. „See on tegelikult üleriigiline probleem,“ sõnas Türna. „Eestis on mitmesse kohta kerkinud suured rehvimäed. Olenevalt hoidmistingimustest võivad need süttida ja tuua kaasa keskkonnakatastroofi."

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar