Raadil lagunev maja ähvardab variseda

• Mahajäetud maja. Allikas:"Abandoned house in White Marsh, Virginia" by Toby Alter - Abandoned House, 1983. Licensed under CC BY 2.0 via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Abandoned_house_in_White_Marsh,_Virginia.jpg#/media/File:Abandoned_house_in_White_Marsh,_Virginia.jpg

Ehitusjärgus majakarp laguneb juba 20 aastat Raadi-Kruusamäe elamurajoonis, tekitades ohutunnet ja häirides linnapilti.

Planeeritud elumajade Vilja 8 ja 10 ehitus jäi pooleli, kui kahe maja asemel püstitati ühe uhke kahekorruselise maja vundament ja seinad. Võimsad ehitusjärgu varemed on Vilja tänava elumajade vahelt kergesti leitavad ja seda isegi paralleeltänava Leesika poolt vaadates.

Majakarp ja 817 m² kinnistu on müügis kinnisvaraportaalis kv.ee. Kinnisvaraagent Tarmo Freimann ütles, et kolme aasta jooksul ei ole ükski inimene krundi ostust huvitatud olnud. Freimanni arvates on omaniku nõutud 112 000 eurot liiga kõrge hind ja krundi tegelik väärtus on umbes 50 000 eurot. Omanik Artur Vares lisas käesoleval aastal uue Vilja 8 müügikuulutuse kuulutustelehte infolaine.ee, kus müüb 169 m² vähem maad 16 000 eurot kallimalt.

Vilja 8 lähedal elanud muusik Taavi Peterson ütles, et kui suursuguse lahendusega maja oleks valmis saanud, oleks see olnud kogu tänava kõige ilusam maja. Peterson ütles, et majakarp on samas seisus olnud vähemalt 20 aastat. Petersoni sõnul on praegu varemetel näha selgeid lagunemise märke, nagu see võiks varsti kokku variseda. Peterson pidas maja ohtlikuks, meenutades, kuidas lapsepõlves käidi koos sõpradega seal ronimas ja kulli mängimas.

Ümberkaudsetest tagasihoidlikest, ent viisaka väljanägemisega majadest eristub katuseta majakarp uhkete konstruktsioonide poolest. Kumerad välisseinad ja kaardus aknad on näited uhkest planeeringust, mille teostamine ebaõnnestus. Mõranenud seintest variseb kive ja ülemise korruse Vilja tänava poolne osa on vajunud märgatavalt kaldu, ähvardades kokku kukkuda.

Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna ehitusjärelevalve vanemspetsialist Kenno Kaldoja ütles, et seaduse järgi on kõik korras. Kaldoja selgitas, et kuna lagunev majakarp on piiratud aiaga ja varisemisoht ei ohusta tänaval liiklejaid, on seaduslikud nõudmised täidetud. Kaldoja ütles, et kui majakarbi lagunemine peaks ohustama inimesi väljaspool krundi piire, teeb järelevalveteenistus omanikule vajalikud ettekirjutused ohutuse tagamiseks. Ta täpsustas, et üle aia ohtlikku eravaldusesse sisenemise korral on inimene ise õnnetusse sattumises süüdi.

Eesti
Jaanus Vogelberg