Rahinge külas müüakse abihoonet elamu pähe

Kinnisvaraettevõtte KR Stone OÜ-ga tegelevad vennad Rait ja Mait Kuusik müüvad kinnisvaraportaalis Tartumaal Rahinge külas asuvat ridaelamuboksi 99 900 euro eest, kuid ehitisregistri järgi on tegemist hoopis abihoonega.

Rahinge külas asub Oja tee 11 kinnistu, millel on kaks hoonet. Üks on vanast Rahinge koolimajast ümberehitatud 18 korteriga elamu ja teine on selle lähedal asuv abihoone, mis varem oli garaaž, kuid praegu on sellel märgatavaid sarnasusi elamuga. Rohekas abihoone näeb välja nagu tavaline ridaelamu, lisaks on sellel ka veevarustus ja vannitoad.

Tähtvere valla ehitusspetsialisti Timo Variku sõnul puudub abihoonel kasutusluba. “See ei ole ridaelamu enne, kui sinna ei ole välja antud kasutusluba,” sõnas ta.

Kasutusluba on vastavalt ehitusseadustikule kohustuslik. Kasutusluba kinnitab, et hoone on tehtud vastavalt ehitusprojektile ja on ohutu nii elanikele kui ka ümbruskonnale.

Varik rääkis, et alguses alustasid arendajad Rait ja Mait Kuusik ehitust ilma loata, kuid Oja tee 11 endise koolihoone elanikud märkasid kahtlast ehitustegevust ja andsid sellest vallale  teada. Vald käskis ehitajatel ehitustööd lõpetada, sest puudus ehitusprojekt. Arendajad koostasid vajamineva ehitusprojekti ja nimetasid selle abihoone rekonstrueerimiseks. Arendajate ehitusprojekti järgi puudusid hoonel eluruumid. Kohalik omavalitsus väljastas ehitusteatise abihoone rekonstrueerimiseks.

KR Stone OÜ juhatuse esimees ja omanik Rait Kuusik selgitas, et selle aasta 9. juunil kehtestas Tähtvere vald uue detailplaneeringu. Kuusik ütles, et uue planeeringu järgi saab abihoonest ridaelamu ning seejärel on tal plaan taotleda ka kasutusluba. Ta rääkis, et enne seda on tarvis ehitada tuletõrje veevõtukoht.

Kuusik ütles, et kuigi kinnisvaraportaalis on abihoone müügis ridaelamuboksi nime all, siis tegelikkuses nad praegu seda ei müü.  Ta selgitas, et ridaelamuboks on kinnisvaraportaalis üleval, et teha turu-uuringut. Sellise turu-uuringu kaudu soovib ta teada saada, kui palju on potentsiaalseid ostjaid, rääkis ta. Kuusik ütles, et juba praegu on huvilistel võimalik abihoonesse koht broneerida.

Ehitusspetsialist Varik rääkis, et ilmselt püüavad vennad siiski abihoone elamuna maha müüa. “Tean, et nad on sellised skeemitajad,” sõnas Varik.

KR Stone OÜ projektijuht Mait Kuusik ütles, et kuigi registri järgi on tegemist abihoonega, on see siiski juba praegu elamu. Ta põhjendas seda sellega, et vald on kinnitanud uue detailplaneeringu. “Ärge vaadake registri järgi hoone tüüpi,” ütles Kuusik. “Uus detailplaneering on tänaseks kinnitatud.”

Vandeadvokaat Karina Lõhmus-Ein ütles, et ehitusseadustiku järgi kantakse ehitisregistrisse ehitise nimetus ja selle kasutamise otstarve. Ta ütles, et ei ole õiguspärane müüa abihoonet elamu nime all.